Touto svou přezdívkou, s níž jsou prý místní smířeni a nevnímají ji nijak hanlivě, se nyní Velešínští nechali inspirovat při navrhování nového symbolu zdejšího infocentra.

Takzvané íčko, jež vzniklo v prostorách nově zrekonstruovaného bývalého kostela sv. Filipa a Jakuba na náměstí, se totiž stalo i jednou z kanceláří známého Pohádkového království. A jako takové musí mít svůj znak, jímž se bude navenek prezentovat.

Výtvarníkovi Jaroslavu Kerlesovi, jenž vytváří loga všech míst na mapě Pohádkového království, proto Velešínští dali jasné zadání: vytvořit obrázek ptáka Zobáka. Vedoucí velešínského infocentra Jaroslav Bartizal vysvětlil, že loga všech pohádkových kanceláří jsou modifikací základního symbolu Pohádkového království, jímž je kapr Jakub. „I pták Zobák je tedy v podstatě kaprem, jen má masku ptáka," popsal Jaroslav Bartizal. Doplnil, že pták Zobák se prozatím objevil na razítku infocentra, v budoucnu však Velešínští počítají s tím, že jejich nový symbol se objeví například i na tričkách anebo je bude prezentovat v podobě plyšové hračky.

A kde má původ zmíněná přezdívka Zobáci? Například obyvatelka města Marie Korbelová v jednom ze svých článků uvedla, že toto označení pochází z dávných dob, kdy velešínští měšťané nosívali čepice s jakýmsi dlouhým kšiltem, které tehdy byly velmi módní. Tyto čepice se podobaly právě zobáku. „Závistivci z okolí pak měšťanům začali říkat velešínští zobáci či zobani," napsala Marie Korbelová.

Postupem času však podle ní toto označení nabylo na hanlivosti a přezdívka Zobáci označovala spíše lakomce nebo hrabivce, co zobou a hrabou jen pro sebe.

Jaroslav Bartizal nabídl ještě jiné vysvětlení, a sice, že přezdívka Zobáci do jisté míry odrážela i povahu Velešínských. „Občas totiž více mluvili, než aby přiložili ruku k dílu a něco udělali," dodal Jaroslav Bartizal.