Lipensko – Centrem parku, jehož přípravy zastřešuje Český olympijský výbor, se stane obec Lipno nad Vltavou. Sportoviště pro jednotlivé olympijské disciplíny budou ale umístěna 
v dalších sedmi obcích a městech v oblasti. Organizátor již v úvodu projektu zdůraznil, že nehodlá u jezera budovat žádné nové nákladné stavby. Ve velké míře bude využito stávajících sportovišť, která olympijský výbor zmodernizuje, aby je pak veřejnost mohla využívat i v dalších letech.

„Rozsáhlejší činnost vypukne na Lipně v druhé polovině tohoto měsíce. Dosud běžely přípravné aktivity, jako například nábor dobrovolníků, kterých potřebujeme pro bezpečné zajištění parku zhruba šest stovek," sdělila Deníku mluvčí olympijského výboru Zuzana Kalátová. Přímo na Lipensku mohla dosud veřejnost zaznamenat pouze realizaci drobných terénních úprav.

V těchto dnech organizátor odtajnil i programovou náplň parku. Sportovní aktivity má na starosti Jan Plachý. „Předvedeme letní sporty v celé jejich pestrosti. Návštěvníci si budou moci na všech sportovištích 
u Lipna vyzkoušet disciplíny na vlastní kůži a také vidět jejich vrcholovou podobu 
v podání špičkových závodníků," vysvětluje.

„Dospělí a děti se budou bavit od rána do večera, na to vsadím boty," říká s optimismem Jan Plachý, který má v olympijském parku na starost sportovní programy.

Veřejnost bude v rámci programu parku například svědkem republikových mistrovství ve vodním slalomu, triatlonu nebo jachtingu. Spatří též atraktivní závody v příbřežním veslování, plážovém volejbalu, turnaj reprezentačních týmů do 18 let v basketbalu anebo golfový turnaj v Českém Krumlově.

„Bude toho ale mnohem víc. Připravujeme třeba fotbalový zápas internacionálů TeamEuro96 vedený Pavlem Kukou proti týmu Dynama České Budějovice 35 v čele s Karlem Poborským. Stejně tak se nám exhibičně představí volejbalová reprezentace a celá řada dalších známých sportovců a týmů," doplňuje Jan Plachý.

V programu parku se objeví i neolympijské sporty. Lidé si vyzkouší jízdu na paddleboardech a uvidí i závody profesionálů. V programu budou také šachové simultánky, tréninky atraktivních sportů jako jsou rugby či baseball nebo nohejbalová show.

Součástí celého projektu Rio-lipno, jsou i dětské tábory. Tábor v rekreačním zařízení na Olšině je určen pro děti od 8 do 14 let. Tábor v Černé v Pošumaví je rodinný. Se svými rodiči v něm budou moci pobývat děti bez omezení věku.

„Pro děti bude atraktivní blízkost odborně organizovaných sportovních příležitostí. Také potkají slavné sportovce," vysvětluje Jan Plachý.
Přihlášky pro dobrovolníky, kteří se chtějí stát součástí organizačního týmu a pro ty, kteří chtějí využít nabídky táborů, jsou na webových stránkách Českého olympijského výboru.