Před několika dny zemřela v českokrumlovském psím útulku Rita, fenka rotvajlera, která během posledních tří let ukázala všem kolem sebe, co je to silná vůle, co je to psí láska a co je to, když se řekne:

Příběh opravdového psa

Na začátku července v roce 2007 ji srazil dodnes neznámý řidič na silnici mezi Českým Krumlovem a Kaplicí. O srážce musel vědět, i kdyby řídil těžký náklaďák. Rita totiž rozhodně nebyla žádným drobečkem.

A jak se píše v policejních spisech, z místa nehody ujel. Těžce zraněného zvířete si všiml až jiný řidič, když uviděl, jak se celá zkrvavená za pomoci předních tlap snaží vydrápat na silnici.

Lidé z tohoto auta fenku naložili a odvezli domů. Ale její zranění byla tak závažná, že nebylo možné nechat je bez veterinárního zásahu. Těžké poškození páteře, míchy, bezvládné zadní nohy, narušený nervový systém v této části těla a další, jen těžko publikovatelné věci.

Podle tvrzení ošetřující lékařky i dalších specialistů, by drtivá většina psů s takovýmto fatálním poraněním prostě další boj vzdala. Ale ne Rita.
Jediným způsobem, jak ji udržet při životě bylo vkládat jí do tlamy směs piškotů namočených v mléce.

„Celý prostor karantény byl plný zápachu moče a výkalů, které volně vytékaly z bezvládného psa, neboť fenka zjevně neovládala svěrače při močení a kálení,“ přiblížila situaci Vlasta Horáková, vedoucí českokrumlovského odboru životního prostředí Vlasta Horáková. Následoval neutuchající kolotoč: léky, krmení, mytí, čištění, léky, krmení, mytí,…

První výsledky rentgenu: Páteř není přeražena a kost křížová je vpáčena směrem dolů nejméně o jeden centimetr, mícha naštěstí přerušena není. Svědčí o tom i to, že dvanáctého dne se fenka poprvé postavila na tři nohy.

Čtvrtou za sebou ale vláčela až do konce života. I tak, v tu chvíli nikdo nevěřil vlastním očím! Tehdy o Ritě psal Českokrumlovský deník poprvé. (22. 9. 2007)

„Rita se tehdy stala hrdinkou a hvězdou,“ dodala Horáková. Lidé z města přicházeli, chtěli ji vidět, nosili jí krmení. Stejně tak se stala oblíbenkyní celého personálu útulku.

Později přišly úvahy o tom, co dál? Lidé z odboru životního prostředí připravili za pomoci svých přátel pro psa invalidní vozíček. Díky zveřejnění v Deníku získali od jedné ze čtenářek i vhodná kolečka.

Vše ostatní byla ruční práce, protože na trhu se cena invalidního vozíku pro psa pohybuje okolo 200 eur, některé typy stojí i 500 dolarů.

Na konci února roku 2008 přichází první zkoušky vozíku. Rita si jej nechá několikrát připnout, ale pak odmítá. Rozhodla se totiž chodit po svých!

Rituška se stala takřka inventářem útulku, vzala jej za svůj domov, hlídala jej a měla tady i možnost volného pohybu.

Svůj boj o život ale už dobojovala. Před dvěma týdny ji skolila torze žaludku.