Velmi často doprovází první roky života nového člena rodiny kromě radostí také časová tíseň a usilovné hledání někoho, kdo je schopen alespoň na několik hodin denně dítě pohlídat.

„Potřebuji k lékaři. Potřebuji na úřad. Potřebuji na půldenní školení.“ Takové důvody slýchávají v českokrumlovském Rodinném centru Amálka nejčastěji od maminek, ale i tatínků na mateřských dovolených.

„Do školky mi děti ještě nevezmou, protože jsou zatím malé. S rodinou se navíc staráme o penzion a nemáme času nazbyt,“ říká Eva Beránková z Českého Krumlova, která už služeb Amálky využívá.

Podobně reaguje i Věra Vachtová. A ta ještě dodává: „Spokojená jsem, protože platit chůvy by bylo o úplně jiných penězích.“
Na další oblíbený zdroj hlídání, babičky a dědečky, případně kamarádky v podobných situacích také není možné se věčně spoléhat. Navíc v případě Amálky je možné řešit situaci operativně i z hodiny na hodinu.

„Pokud zájemce zavolá v ten samý den, kdy hlídání potřebuje a pokud nebudeme mít zrovna plno, pak můžeme dítě přijmout,“ dodala k situaci koordinátora tohoto projektu Ingrid Jílková.
Zjednodušeně řečeno, Rodinné centrum Amálka zaplnilo v Českém Krumlově takzvanou díru na trhu.

Díky tomuto krátkodobému hlídání malých dětí si mohou rodiče nejen v klidu zařídit své osobní záležitosti a důležité schůzky bez ratolestí, ale třeba se i připravovat na návrat do práce nebo se dál věnovat své profesi.

„Hlídání malých dětí od 1,5 roku do šesti let je prioritně rodičům, kteří potřebují a chtějí pracovat na částečný, zkrácený úvazek a nemohou si hlídání jinak zajistit, případně pro rodiče, kteří se připravují na návrat do práce, tedy například účastí na kurzu, na pohovorech. Přednost v hlídání dostávají také rodiče, kteří dále pečují o seniora nebo postiženého člena rodiny,“ doplňuje Petra Cajthamlová, vedoucí centra.

Rodinné centrum Amálka zahájilo provoz v dubnu letošního roku za financování Evropských sociálních fondů. Peníze pro svůj chod získalo na tři roky. „Centrum jsme otevřeli v dubnu, kdy už spousta rodičů měla naplánovaný školní rok. Využili jsme toho času zatím jako testovacího období. Zájem rodičů je a očekáváme, že od září už se naše kapacity naplní,“ uvedla Ingrid Jílková. Všechny aktivity, od září navíc rozšířené, najdou zájemci na internetových stránkách Rodinného centra Amálka.