Vždy, když vyrazili na turné do Rožmberka nad Vltavou, museli členové pražského Divadla Esence kromě nákladů na dopravu, kostýmy či kulisy počítat i s dalším výdajem.

Za každé představení totiž odvedli ještě stokorunu do městské kasy jakožto povinný poplatek ze vstupného na kulturní akce. Ale nejen oni, stejnou povinnost měli podle městské vyhlášky i pořadatelé všech dalších koncertů, divadelních představení či festivalů, které se v Rožmberku konaly. Tomu je nyní konec.

„Tolik akcí, abychom prostřednictvím tohoto poplatku mohli do městského rozpočtu získat nějaké horentní sumy, se u nás nekoná. Naopak jsme rádi, když se někdo rozhodne u nás divadelní představení či koncert uspořádat,“ objasnila důvod zrušení vyhlášky starostka Rožmberka nad Vltavou Vladimíra Kolářová.

Doplnila, že výše poplatku byla pro pořadatele všech kulturních akcí jednotná. Tedy ať na akci přišlo dvacet nebo dvě stě lidí, její organizátor městu vždy zaplatil stokorunu. Tímto způsobem si prý za rok přišli Rožmberští na necelých deset tisíc korun.

Členka Divadla Esence Elmíra Kubrová si rozhodnutí rožmberských zastupitelů zrušit povinnost odvádět desátky ze vstupného pochvaluje. „Samozřejmě budeme rádi, že ušetříme, každá stokoruna je dobrá,“ uvedla.

„Ale vzhledem k tomu, že jsme neplatili žádné závratné částky, nám toto opatření zase tolik neulehčí,“ doplnila Elmíra Kubrová, která se svými kolegy pod hlavičkou Divadla Esence o letošních letních prázdninách přijede do Rožmberka už po sedmnácté.

Že by některý z organizátorů odmítl představení v Rožmberku uspořádat jen kvůli povinnosti odvést stokorunový poplatek do městské kasy, si nemyslí Andrea Čekanová, kastelánka rožmberského hradu. Právě tady se většina kulturních akcí koná. „Žádná taková informace se ke mně nedonesla,“ potvrdila. „Vzhledem ke své výši nebyl poplatek podle mě pro organizátory rozhodující ukazatel, zda akci uspořádat, nebo ne,“ uzavřela Andrea Čekanová.