O příjmech a očekávaných výdajích Českého Krumlova je oficiálně jasno. Ale je tento právě schválený soupis reálným odrazem finanční situace města nebo jen účetní hrou s čísly?

Jaký je rozpočet města na příští rok? Zastupitelstvo tento týden odsouhlasilo, že celkové výdaje městské kasy by se v příštím roce měly zastavit na částce 379,5 milionu korun. Do města by mělo připutovat 386,8 milionu korun.

„Před šesti, sedmi lety jsme se potýkali s problémem, že přebytek se pohyboval v řádech statisíců a dnes jsme na přebytku běžného rozpočtu u částky 29 milionů korun,“ okomentoval stav věcí jeden z radních a ekonom Josef Hermann.

Z uvedených devětadvaceti milionů by dvaadvacet mělo zůstat volných na investice do majetku města. To je pozitivní zpráva, zvláště v současné době poklesu výtěžnosti daní. „Poctivě je ale nutné říci jednu věc. To, že je rozpočet v takovéto kondici, je potřeba přičíst minulému zastupitelstvu a radě města,“ dodal Hermann.

V minulém volebním období totiž došlo k zásadním změnám ve tvorbě příjmů třeba i na základě nepopulárního zvyšování daní z nemovitosti, poplatků ze vstupného, ale i narovnáním smluv s některými firmami. Jen z těchto transakcí se takto do rozpočtu dostalo kolem patnácti až osmnácti milionů.

Velkou kritiku ovšem sklidil budoucí rozpočet od bývalého zastupitele, dnes člena finančního výboru Miroslava Máče. Ten jej označil za blamáž na voliče.

„Není v něm zahrnuto nic, co jste před volbami slibovali. Ani zimní stadion, ani autobusové nádraží,“ prohlásil na zasedání zastupitelstva. „Je to jen mistrovská účetní hra s čísly. Přebytkovost jste zajistili třeba tím, že se na opravách majetku ušetřilo pět milionů.“

Dalším čistě teoretickým příjmem příštího roku jsou podle něj peníze z prodeje dalších, dosud neprodaných pozemků u sídliště Mír. Ty už se ale nabízely dvakrát a žádný kupec se nenašel.

Stanislav Trnka (KSČM) dokonce prohlásil, že uvažoval o tom podat návrh, aby se rozpočet stáhl z programu. Podle něj se dává příliš málo na opravu silnic a chodníků, rozpočet tam počítá s částkou pouze 3,2 milionu na místní komunikace a z toho 1,2 milionu korun na parkoviště. Příliš velké jsou také podle Trnky náklady na ostrahu bývalých kasáren, které město stojí dva a půl milionu ročně.

Výtek bylo více, ale koalice slovy starosty Dalibora Cardy je poměrně výstižně okomentovala: „Nemůžeme zahrnout do rozpočtu nádraží nebo stadion, protože na ně v tuto chvíli ještě nemáme peníze,“ řekl Dalibor Carda.

„Teď bude koalice vybírat ze zásobníku akce, které se protínají ve volebních programech a na základě toho se sestaví i programové prohlášení rady města. To by mělo být pro radu města i určitým závazkem,“ dodal starosta s tím, že výběr investic do městského majetku bude záviset i na získání či nezískání dotačních peněz.