Sympatický, milý, usměvavý. Takový je doktor interního oddělení českokrumlovské nemocnice Sergey Chekalin z pohledu svých spolupracovníků. Lékař pocházející z Ruska před lety zakotvil v Praze, ale život mu tam příliš nevyhovoval.

Nakonec zakotvil v Českém Krumlově, na jehož účet nešetří chválou. V Nemocnici Český Krumlov se pacienti mohou setkávat se Sergeyem Chekalinem od letošního září.

Proč jste se rozhodl přestěhovat z Prahy do Českého Krumlova?

Myslím si, že Český Krumlov je nejlepším místem pro rodinný život. Přistěhoval jsem se za klidem a čerstvým vzduchem. Za tu dobu, co jsme bydleli tři roky v Praze, jsme byli jenom třikrát v divadle. Kvůli tomu tam přece nemusíme zůstávat.

Na Českém Krumlově se mi také líbí jeho sympatická velikost. Pro zdraví je nejlepší chodit do práce pěšky, o což se tady neustále snažím. Jelikož je tu všechno blízko, není to nemožné. Abych to shrnul, myslím si, že jižní Čechy jsou nejlepším místem v České republice.

A přímo Český Krumlov se mi líbí velice. Je to vynikající město. Malé, krásné, je tu čistý vzduch, blízko k přírodě. Nevím, jak to působí na ostatní, ale nemůžu být z hlediska rodiny spokojenější.

Je tady jiný život než v Praze?

Lidé v Praze a v jiných městech České republiky se různí. V Českém Krumlově jsou daleko otevřenější, schopnější kamarádit. V Praze všichni pospíchají. Je to individuální město, ve kterém je sice mnoho možností, ale nikdo z místních je nevyužívá. Mnoho lidí je tam samo.

Proč jste tedy přišel z Ruska rovnou do Prahy? Nevěděl jste, co vás čeká?

Praha je město pro cizince. Jsou tam všechny instituce, kterými musí cizinci projít. To je moc důležité. Rok a půl jsem tam pracoval v motolské nemocnici.

Českou republiku jste si s rodinou vybrali pro svůj nový život z jakého důvodu?

Hlavně kvůli dětem. Chci, aby byly svobodné. Aby měly možnosti, které poskytuje Evropská unie. Svoboda a demokracie, to zatím v Rusku příliš neznáme.

Mnoho vysoce kvalifikovaných lékařů či právníků z ciziny dnes pracuje v České republice manuálně. Pohybují se třeba ve stavebnictví. Je těžké se po emigraci uchytit ve svém oboru? Není práce zedníka degradací celého náročného studia, které člověk ve své vlasti musel podstoupit?

Znám hodně lékařů z ciziny, kteří zatím ve své profesi nepracují. Dělají skutečně zedníky, recepční a tak dále. Lékaři či právníci mají stejný problém. Musejí podstoupit zkoušky, které jsou ale časově velmi náročné. Celý proces trvá i několik let. Proto je pro někoho nakonec lepší pracovat třeba ve stavebnictví. Ještě k tomu jsou tam nakonec větší peníze než ve zdravotnictví. (smích)

Jak moc je emigrace náročná?

Je to v první řadě velice stresující záležitost. V dnešní době mi ale migrace nepřijde nenormální. Myslím si, že je dobře, že lidé dostanou nové možnosti, nové zážitky. Migrace dává člověku jisté šance, aby ve svém životě něco změnil.

Vidíte nějaký rozdíl mezi Čechem a Rusem?

Samozřejmě rozdíly jsou, ale základní hodnoty jsou všude stejné. Napadá mě rozdíl třeba ve stravě. Tady je dobré pivo, toho si člověk v Rusku moc neužije. (smích)

Českokrumlovské pivo jste už ochutnal?

Ochutnal. Je dobré!

V Rusku je údajně markantní rozdíl mezi životem na vesnici a ve městě…

To je pravda. Na vesnici v Rusku lidé hodně pijí alkohol a málo pracují. Tady je to úplně něco jiného. Vesničané tu žijí naprosto normální život. Odejdou z práce ve městě, přijdou do domu na vesnici, kde mají čerstvý vzduch, pěknou zahrádku, pohodové spojení do měst. Chtěl bych také nějaký takový dům.

Umíte docela dobře česky. Komunikace vám tedy problémy nedělá?

Podle mě mi čeština ještě moc nejde. (smích) Znám hodné lékařů z ciziny, kteří umí česky opravdu výborně. Určitě lépe než já. Ostatně, tady v českokrumlovské nemocnici jich je docela dost. V Praze jsem bohužel v češtině komunikoval poměrně málo.

Celkově v Praze lidé málo mluví. Je to tam samá samoobsluha, cestou do práce také žádná možnost k prohození pár vět. Ani v práci se soukromá témata příliš neprobírají. Ale musím říct, že za ty tři týdny, co jsem v Českém Krumlově, se má čeština zlepšila.

Před nástupem do nemocnice v Motolech jste někde pracoval?

Nepracoval. Připravoval jsem se na zkoušky a učil se češtinu.

Jak na vás zapůsobil personál českokrumlovské nemocnice?

Byl jsem upřímně příjemně překvapený. Sestřičky jsou tady na pacienty opravdu hodné. Mají je rádi. Je to zajímavé, protože například v Motole to na mě působilo jako továrna na zdraví. Přišel člověk, provedl se nějaký výkon, pak přišel další. Komunikace samozřejmě vázla. Právě na komunikaci tam nikdo moc nemyslí. Jen si to odpracovat a jít domů.

V Českém Krumlově je jednoznačně lepší atmosféra. Medicína je o kontaktu, což je základ. Také bych rád zmínil, že jsou tady velice kvalifikovaní lékaři. To bylo další velice milé zjištění. Český Krumlov může být pyšný hlavně na primáře Jindřicha Floriána. Odvádí vynikající práci.

Plánujete v Českém Krumlově zůstat?

Chtěl bych tady zůstat. Uvidíme, jak to půjde. Člověk tady utratí o polovinu méně než v Praze. Kdybych žil tam, splácel bych třicet let půjčku. To se mi moc nelíbí. Tady je šance, že ta půjčka nebude muset být tak vysoká.

Bylo těžké vystudovat v Rusku medicínu?

Studium jsem končil, když se ke svému konci blížil i Sovětský svaz. Tenkrát bylo studium zdarma. Vše bylo v pořádku. Pak se za studium ale začalo platit, což je podle mě špatně. V České republice mají mladí výhodu, že mohou studovat zdarma. A to je pro mé dvě holky moc důležité. Pokud to tak zůstane i nadále, bude to výborné. Doufám v to.

Dcery navštěvují místní školy?

Ano, starší chodí na základní školu, mladší ještě školku. Starší holčička už mluví poměrně dobře česky. Učí mě. (smích) Říká mi: „Papa, ty vůbec nemluvíš česky, ale nějakou zvláštní řečí“. Jsem moc rád, že se holkám ve školách líbí. Dobře komunikují s učiteli. Je pro nás výhodou, že si mnozí Češi ruštinu ještě pamatují. Je to dovednost, která jim je svým způsobem k ničemu, ale nám pomáhá.

Když jste ještě žil v Rusku, slyšel jste někdy o Českém Krumlově?

Slyšel jsem o Praze, Brně a Ostravě. O Českém Krumlově nikoliv. O to více nás Český Krumlov překvapil.

Měl už jste čas si projít okolí?

Byl jsem tu před nějakou dobou jako turista. Okolí mě uchvátilo. Třeba nedaleká Hluboká je naprosto krásná. Co jsem tady, tak jsem se byl podívat na Lipně. Je tam perfektní rybí restaurace. Ryby mají opravdu čerstvé.