Osud současných uprchlických dětí, zejména sirotků, připomíná Ruth Hálové situaci, v jaké byly židovské dětiv roce 1939.

„S tímto gestem přišla v době, kdy se ve francouzském Calais likvidoval tábor imigrantů," vysvětluje profesorka Jana Dvořáková z krumlovského gymnázia, kterou jsme zastihli v pátek ráno na židovském hřbitově, kde se studenty připravovala výstavu ke Dni obětí holokaustu. „Chci podpořit iniciativu paní Ruth Hálové, která se již obrátila na místa nejvyšší s tím, že bychom mohli udělat velké gesto a alespoň těch 669 dětí ochránit," říká Jana Dvořáková.

Jana Dvořáková podložila svou snahu angažovat se v aktivitě Ruth Hálové čísly ze statistik organizace Lékaři bez hranic.

„Jsou to hrozivá čísla, o kterých se nemluví a čísla, která by měli lidé znát. V roce 2016 si například uprchlická vlna vyžádala 4690 obětí, což bylo o tisíc víc než rok před tím. Mezi uprchlíky jsou děti a 80 procent z těch dětí jsou sirotci," uvedla Jana Dvořáková. Zmínila i příběhy dětí, ve kterých se desetiletý chlapec stará o sourozence v kojeneckém věku nebo ty, které jsou týrány pašeráky při přepravě v gumových člunech.