„To jdeš ve vodě a zakopneš o koloběžku nebo o houpacího koně,“ zlobil se během jarního výlovu rybář Petr Zeman, který celou akci dirigoval.

Rybník Layrerák má nešťastnou polohu, neboť leží těsně pod panelovým sídlištěm. Proto v něm končí řada odpadků a harampádí. Rybáři si před začátkem výlovu museli rybník nejprve uklidit. „Asi od 6.30 do 8 hodin jsme uklízeli břeh i to, co uvízlo v síti. Mimojiné jsme v křoví našli také uhynulou želvu, kterou tam zřejmě někdo vyhodil. Lovit tenhle rybník, to je perla. A je to čím dál horší a horší,“ povzdychl si Petr Zeman.

Ale co se týká rybí obsádky, byli rybáři spokojeni. V Layreráku zakomorované ryby, kapři, amuři a líni, přezimovali v pořádku. „Vylovili jsme 860 kilogramů kapra o průměrné váze 2,10 kilogramu; 60 kilogramů amura o průměrné váze jeden kilogram a 32 kilogramů lína, jednoho o průměrné váze 0,80 kilogramu,“ shrnul v sobotu hospodář velešínské organizace Českého rybářského svazu Jiří Prášek. „Byl to velice úspěšný výlov. Všechny tyto ryby půjdou do revíru, tedy do rybníka zvaného Nádražák.“

Velešínské rybáře čekají ještě další jarní výlovy. Ty se ale už budou odehrávat pouze na jejich sádkách. Lovit budou pstruhy duhové, které odchovali z plůdku. Postěhují se do pstruhového revíru Malše. Stejně jako lipan. „Toho jsme také odchovali z plůdku a máme ho tolik, že jeho přebytek poskytneme Jihočeskému rybářskému územnímu svazu, který ho rozdělí mezi organizace, jimž se tolik nedařilo.“ Úspěchy velešínských rybářů v obtížném odchovu lipana jsou bez přehánění raritou v České republice.

„Kromě toho uměle odchováváme i pstruha obecného. Nechováme ho tedy v kapilárách, ale ve studniční vodě z vrtu, který je hluboký 28 metrů. Nasycujeme ji kyslíkem a provádíme další opatření. Náš chov je na evropské úrovni,“ zdůraznil hospodář.

Na jarní výlovy se také chystají českokrumlovští rybáři. „Máme dva týdny zpoždění, ale kluci nemohou do rybníků, protože okraje jsou ještě zamrzlé. V neděli je bude hospodář objíždět a obhlížet,“ řekl v sobotu rybář Jaroslav Vaněček.