Ten patřil k vrcholům této povedené třídenní akce. Za turnajem stojí mimo jiné Petr Nůsek a jeho agentura A.R.G.O.. Ačkoliv jsou slavnosti v tomto roce minulostí, už nyní organizátoři pomýšlí na slavnosti další. A je takřka jisté, že na oblíbené rytíře se můžete opět těšit.

Na Slavnostech pětilisté růže se podílíte už mnoho let. Byl letošní ročník v něčem jiný, než ty předešlé?
Osobně mám to štěstí a byl jsem u resuscitace českokrumlovských slavností na počátku 90. let. Posléze se do slavností otiskl celý legendární šermířský tým Krumlovských Petrovských. Do dramaturgie slavností se zapsala jak má agentura A.R.G.O., tak agentura mého parťáka Petra Barvíka. Letos se k nám přidal i poslední z fungujících Petrovských Petr Abehrož. V současné době famózní loutkoherec. Letos se v Krumlově sešli snad úplně všichni, které jsem v tomto městě za své působení potkal. V tom to bylo jiné, příjemné, příjemně vzpomínající. Tuhle trochu sentimentálně historizující pohodu už jsem dlouho nezažil.
Mnozí návštěvníci považují rytířský turnaj za vrchol slavností. Jak to vidíš ty?
Trochu fouknu do vlastních plachet. Ano, je vrcholem, ale především nezbytnou součástí. Tak jsme to také s dramaturgem a ředitelem slavností v jedné osobě, Janem Vozábalem, při jeho plánování zamýšleli.

Zajímalo by mě, kolik času zabere příprava celého vystoupení…
Ráno se zkoušelo od 6 hodin do 10.30. Den předtím jezdci, šermíři i praporečníci ladili formu na naší základně v Táboře. Mám na mysli středověký skanzen Housova Mlýna. Tam jsem také u medoviny v husitské krčmě dolaďoval scénář. Předtím proběhly zhruba  dvě až tři schůzky s jezdci a speakrem v Praze. Připočti u každého jezdeckého kaskadéra minimálně 15 let praxe a práci na báječném scénáři šermířského mistra Petra Kozy.

Myslíš, že slavnostem ještě něco chybí? Je něco, co bys ty osobně změnil?
Realizace akce prošla bouřlivým vývojem. V dnešní době realizujeme akci, která v součtu cena – výkon – dynamika – efekt – dobovost a atmosféra patří k tomu nejlepšímu v Evropě. Jistě, kreativity se urodí spoustu. Ne všechny nápady jsou ale akceptovatelné. Jsem si jist,že vedení dělá špičkovou práci.

Jistě jsi procestoval celý svět. Jaká místa na tebe nejvíce působí? Kde vystupujete nejraději?
Máme obrovskou devizu. Děláme a živíme se tím, co nás baví a archiv zkušeností je velmi pestrý. Rádi si dovolujeme luxus neangažovat se v „pruda" zakázkách. Krumlovské růže nám voní stejně jako práce pro country hvězdu Dolly Parton v USA , renesanční slavnosti na Sicílii, gladiátorké hry ve Florencii, husitské Táborské slavnosti, rytířské klání v německém Kaltenburgu a pouliční hry v Amsterdamu.

Tvá agentura dává dohromady také komparz do filmů. Na jakých významnějších snímcích jste se podíleli?
Zřejmě máš na mysli bojový komparz a specialisty pro ozbrojený boj. V současné době pracujeme na projektu 1864, kde se naši lidé střídají v rolích pruských i dánských armád. Točíme třetí sérii grandiózního seriálu Borgia a připravujeme televizní pohádku. Neděláme jen filmy. Nedávno měl premiéru muzikál Cassanova, kde jsem stavěl šermířskou choreografii pro Pepíka Vojtka. Pod kreativním dozorem Filipa Renče. V pátek jsme na hradě Kost premiérovali Schakespearovo Zkrocení zlé ženy… Dělali jsme s Jackie Chanem, bojovali jsme v Jakubiskově Bathory, v Tristanovi a Izoldě, ale také jsem stavěl choreografii ve filmu Hellboy 2, vyráběli jsme zbraně do Narnie 2… Mnohé další najdete na našich webových stránkách.

Je už nyní potvrzena vaše účast i na dalších slavnostech?
Pevně věřím, že ano.

Co všechno musí člověk splňovat, aby byl přijat do A.R.G.O. Warriors? Máte hodně zájemců?
Musí projít náročným výcvikem v AKA (akademie rytířských umění)… A pak musí být prima člověk, mít smysl pro humor a pevné nervy nejenom pro spoustu ojedinělých stresových situací, ale také pro poměrně dost náročného vedoucího (úsměv).