Až dosud musel být Jan Staněk, jenž udržuje bruslařskou promenádu kolem Lipna nad Vltavou, opatrný. Na zamrzlou hladinu jezera s potřebnou technikou na údržbu ledu nevyjel dříve, než mu tloušťka ledu dávala jistotu, že se pod ním a těžkým strojem neprolomí. To se teď změní.

Každým dnem by totiž do Lipna nad Vltavou měla dorazit obojživelná šestikolka s radlicí na odhrňování sněhu z ledu. „Dokáže se pohybovat jak po pevnině, tak i po vodě. Díky tomu bude možné udržovat bruslařskou dráhu průběžně. Takže například i ve dnech, kdy tloušťka ledu nebude rovnoměrná po celé ploše hladiny,“ vysvětlil Staněk.

Obojživelného pomocníka by správce ledové promenády uvítal zvláště v těchto dnech, kdy led dále od břehu sice člověka udrží, ale při krajích je tenký, a tak se na něj strojem vjet nedá. „U břehů má led tloušťku jen asi 12 centimetrů, takže s potřebnou technikou se na něj neodvážím. Přitom by bylo třeba odklízet z ledové dráhy těžký sníh,“ uvedl Jan Staněk, podle něhož si teď na zamrzlou hladinu Lipna nacházejí cestu jen běžkaři.

Nový stroj objednala obec Lipno nad Vltavou. „Náklady se pohybují mezi 400 a 500 tisíci korunami, částku uhradíme z obecního rozpočtu,“ potvrdil místostarosta Pavel Macák.

Podobný stroj by uvítali i Hornoplánští. „Zrovna jsme chtěli dráhu upravit, ale pět metrů od břehu není led dost silný, takže na něj s naším minitraktorem zatím vjet nemůžeme,“ sdělil v pátek odpoledne ředitel místního kulturního a informačního centra Luděk Štěpánek.