Jak motorky, tak čtyřkolky se v jejich rukách staly nejen výkonnými hračkami, ale ukázkou toho, že i tyto mašiny se mohou umět dokonale ovládat.

Přejet odstavené auto, přeskočit šest vedle sebe na zemi ležících lidí, jezdit na motorce či čtyřkolce po předních či zadních kolech, jezdit na motorce, která vůbec nemá přední vidlici a přední kolo a další podobné kousky, to se musí umět.

A pokud se to umí, je hezké na to koukat.

Zatímco nemálo motorkářů nahání v těchto dnech strach svému okolí na silnicích po celé republice, z výkonů a přítomnosti Marka nic takového nečišelo. On totiž mašiny dokonale zvládá.

A ne ledajaké. „Je to nefalšovaný superbike s obsahem 600,“ ohodnotil sám svoji motorku, Kawasaki ZX-6R 636. Čtyčválcová, šestirychlostní, speciálně upravená mašina Matouška poslouchala i ve chvíli, kdy se za ní nechal vláčet. I v tu chvíli mohl totiž ovládat rychlost přidáváním a ubíráním plynu, které měl umístěno vedle zadního kola.

Pro ilustraci je vhodné dodat, že naprostá většina motorkářů se na silnicích prohání dvě stě kilometrovými rychlostmi na strojích třetinové, nebo poloviční kubatury. A zdaleka ne tolik je umí ovládat, jako on.

„Znám takové, co to neumí a riskují. Ale každý svého štěstí strůjce,“ shrnul v sobotu Matoušek s nadhledem, který se sto šedesátikilogramovým stroje hrál, jako s hračkou.

Že opravdu umí, dokazoval jednak tím, že jeho jízda byla v mnohém klidná, soustředěná, bez jakýchkoliv zbrklostí a také i výčtem svých titulů. Připsal si totiž hodnost Kaskadér roku 2002, 2004, 2005, 2006 a 2007. Mimo jiné drží i český rekord v jízdě po předním kole z roku 2001 a mnoho dalších.

Nemálo lidem tak tato vystoupení napravují pošramocenou motorkářskou pověst posledních let. Ve Chvalšinách už několik let po sobě. A dávají to také hlasitě najevo.

„Pěkná podívaná, ale sám bych si to zkusit nechtěl,“ okomentoval například Miroslav Šuba z Chvalšin. A nebyl sám, kdo měl před podobnými kousky velký respekt.

Chvalšinská pouť také přinesla kromě klasických atrakcí a stánků i country zábavu nebo ukázky práce policejních psovodů.