Zázemí pro posádku vzniklo přímo v budově bývalého obvodního oddělení, nyní služebny Policie ČR.
Podle mluvčí Zdravotnické záchranné služby Petry Kafkové tady mají záchranáři pronajaté dvě místnosti a garáž pro sanitní vozidlo. „Výjezdová základna Vyšší Brod je obsazena ve dvanáctihodinovém denním provozu posádkou rychlé zdravotnické pomoci, tedy bez lékaře. Její dojezdový rádius pokryje především příhraniční oblast mezi obcemi Lipno nad Vltavou, Rožmitál na Šumavě 
a Dolní Dvořiště," doplnila.  Činnost výjezdové základny je podle mluvčí řízena Zdravotnickým operačním střediskem Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje, které vysílá posádku na základě tísňového volání na linku 155.

Lidé novou výjezdovou základnu vítají, protože v oblasti jsou místa, kam se záchranka hned tak rychle nedostane. „Každá taková služba je výbornou věcí.  Navíc je to smysluplné využití jinak nevyužitých prostor," pochvaloval si včera starosta Vyššího Brodu Milan Zálešák výsledek spolupráce  záchranářů a jihočeské policie.

„My jsme měli problémy s tím, že dojezdové vzdálenosti z jiných míst, tedy Frymburka, Českého Krumlova nebo Kaplice, se někdy těžko stíhaly," dodal Milan Zálešák s tím, že po přesunu hlavního sídla Obvodního oddělení Policie ČR ve Vyšším Brodě využívají svoji zdejší budovu policisté jako služebnu a přesunem se uvolnily některé prostory. Tím se vlastně spojilo příjemné s užitečným. Místo mají k dispozici záchranáři.

Pochvalují si i policisté. „Jihočeská policie takovouto spolupráci samozřejmě přivítala, záchranáři i policisté společně v rámci Integrovaného záchranného systému pracují v terénu i na místech mimořádných událostí a působení ve společné budově bude pro obě složky jen přínosem," dodal jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner a dodal: „Starosta města i občané zcela jistě takovéto integrované pracoviště také přivítají.  Jde o další vstřícný krok dostupnosti těchto služeb veřejnosti."

Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje tak říjnem zahájila provoz své už dvacáté osmé výjezdové základny. Na všech slouží padesát výjezdových posádek během dne a čtyřicet tři posádek v nočních hodinách.
Dojezdový rádius vyšebrodské posádky ovšem nepokrývá jen město a blízké okolí, ale pokryje především příhraniční oblast mezi obcemi Lipno nad Vltavou, Rožmitál na Šumavě a Dolní Dvořiště.

„V obci máme poměrně dost starších občanů a toto je to pro mne a určitě i pro ně nová a příjemná zpráva," konstatovala Alena Ševčíková, starostka Rožmitálu na Šumavě. „Zkrácení doby příjezdu záchranky je vždy dobrou zprávou. Vždycky je lepší, když je víc možností, odkud může záchranka přijet."