O tom, že dávní tesaři zanechali v tvrzi Tichá sekyrku, která tam ve výklenku čekala na své objevitele až do loňska, či pozoruhodnostech historického Freistadtu, se například dozvěděli ve čtvrtek večer četní zájemci o historii, kteří zavítali do budovy E.ONu v Českých Budějovicích.

Po bývalé zemské cestě a hradech od řeky Malše až k Dunaji se vydali díky přednášce nazvané Z Budějovic cesta… Po hradech tak putovali, aniž se museli zvednout ze židle, pod vedením profesora Tomáše Durdíka, významného kastelologa z Archeologického ústavu Akademie věd ČR, který již dlouho spolupracuje se sdružením Hrady na Malši, jež přednášku pořádalo.

Tomáš Durdík provázel své poutavé vyprávění videoprojekcí a při putování po zajímavostech kolem Malše od Českých Budějovic ho nezastavila ani státní hranice, před níž jako poslední stojí tvrz v Tiché, jejíž záchraně se sdružení věnovalo v uplynulém roce.

„Ve věži tvrze Tichá bývalo dřevěné schodiště. Jeho stavitelé si asi do jednoho výklenku odložili sekyrku. A zatímco schodiště v běhu věků shnilo, sekyrka tam zůstala a my jsme ji tam nyní nalezli,“ zmínil se Tomáš Durdík.

Díky němu se posluchači možná poprvé dozvěděli něco více i o hradech rakouských, jako ve Freistadtu, o hradu Ruttenstein nebo hradu krásném jako z pohádek – hradu Klam v oblasti Mühlviertelu.

„Besedu jsme tentokrát uspořádali v Budějovicích s cílem, aby se o činnosti sdružení dozvěděli lidé také za hranicemi regionu. Na Českokrumlovsku o nás podle mě lidé už vědí. Chceme i dalším Jihočechům přiblížit naši činnost, naše záměry a jakým způsobem chceme jít dál,“ řekl jednatel sdružení Hrady na Malši Radek Kocanda.

„Kromě toho se snažíme naši činnost spojit i s pomocí těm, kteří to potřebují. Už jsme navázali spolupráci s Arpidou a nyní jsme chtěli zkusit další aktivitu. Nalezli jsme Nadaci Sluníčko a té pošleme výtěžek této akce, jejíž součástí byla i odpolední středověká vesnička řemesel pro maminky s dětmi. Nadaci předáme 6355 korun.“

Tuto částku ovšem doplní společnost E.ON na deset tisíc korun.