Dokončili rozpracované zakázky a teď zaměstnanci firmy SPG Czech v Kaplici čekají doma, co s nimi bude dál.

Na šest desítek lidí převážně z Kaplicka a Trhosvinenska pracujících ve společnosti, která se dostala do finančních problémů a jejíž vedení samo podalo návrh na zahájení insolvenčního řízení, teď ani nemá jistotu, že někdy uvidí své již vydělané peníze. Jak včera potvrdil Jiří Řihout, předseda Základní organizace Odborového svazu KOVO, ze srpnové výplaty zaměstnanci dostali celkově jen 80 procent částky, na kterou mají nárok. A na účtech zatím nemají ani peníze za září.

„Ve firmě je teď mrtvo. Zaměstnanci dodělali, co bylo třeba, a prakticky všichni jsou doma. Už teď víme, že majitel firmy nevyplatí mzdy za září, proto jako na smilování čekáme na jmenování insolvenčního správce, který by mohl přinést řešení patové situace a zároveň rozhodnout o vyplacení mezd. V termínu však lidé své peníze s největší pravděpodobností mít nebudou,“ popsal situaci v podniku Jiří Řihout.

Podle vyjádření zaměstnance firmy, jenž si nepřál jmenovat, společnosti postupně ubývaly zakázky již od poloviny srpna.

2824 lidí bylo na Českokrumlovsku k 30. září 2011 bez práce, což odpovídá míře nezaměstnanosti 8,2 %. Volných pracovních míst bylo ke stejnému dni 278.

Co stále brání tomu, aby byl insolvenční správce jmenován, se nám včera u Krajského soudu v Českých Budějovicích (KÚ ČB) zjistit nepodařilo. Už podle dřívějšího vyjádření Ivany Vobejdové z KÚ ČB ale byl dlužník, tedy firma SPG Czech, vyzván, aby doplnil návrh na zahájení insolvenčního řízení o řádný seznam závazků s uvedením jeho věřitelů.

Na žádost Deníku o vyjádření k příčinám problémů, do nichž se společnost SPG Czech dostala, prozatím nereagoval ani jednatel firmy Karl Gruber z rakouského Kremsmünsteru.

Ve firmě SPG Czech v Kaplici je zaměstnáno na šedesát lidí různých profesí, od nástrojařů přes obráběče, konstruktéry, programátory CNC strojů až po administrativní síly, například účetní. Podání návrhu na zahájení insolvenčního řízení bylo podle Jiřího Řihouta o to překvapivější, že společnost SPG Czech přesunula teprve nedávno, konkrétně v létě tohoto roku, výrobu z Trhových Svinů do vlastních prostor v Kaplici.

Dle informací ČTK je důvodem insolvence firmy hospodářská situace a s tím spojený úbytek zakázek. Společnost se dostala do situace, kdy není schopna plnit závazky. Dlužník přitom souhlasí s uzavřením závodu.