Z nenápadné vesničky, která byla významná snad jen nedalekou vodní elektrárnou a tábořišti podél lipenského jezera, se stal během několika let doslova turistický ráj. Zázrak? Spíše roky poctivé práce a stamilionové investice.

„Srovnání Lipna před dvaceti lety a dnes je doslova šílené. Stačí se podívat z okna a vidíte tu pestrost, spoustu mladých lidí,“ ukazuje skrz okno Sportcentra v lipenském skiareálu starosta obce Zdeněk Zídek.

Nejen lyžování

Právě skiareál, který v zimě láká zasněženými sjezdovkami a moderními sedačkovými lanovkami, v létě pak atrakcemi, jako jsou lanové centrum či bikepark, je největším tahákem na turisty. Láká ale i promenáda s desítkami různorodých obchodů či dostatek dalších příležitostí ke sportovnímu vyžití.

Chybět samozřejmě nesmí ani dostatečný počet lůžek v ubytovacích zařízeních všeho druhu – od těch pro nejnáročnější klientelu až po penziony či ubytovny určené lidem, kteří si příliš luxusu na dovolené dovolit nemohou.

„Je to změna, kterou někdo přijme s nadšením a další s despektem. Podle mého je to ale změna, díky níž můžeme Lipno nad Vltavou udržet při životě. Pokud bychom ji neudělali, jsem si jist, že Lipno by dávno zemřelo,“ říká rozhodně Zdeněk Zídek.

Ač rozvoj nové části obce nebyl právě levný, obec nyní díky čilému turistickému ruchu získává finanční prostředky na postupnou proměnu „starého“ Lipna.

„Z obecních zdrojů jsme do staré části obce v posledních letech investovali desetkrát víc než do nové,“ ujišťuje Zdeněk Zídek a podotýká, že největší investice v „novém“ Lipně vzali na svá bedra soukromí investoři.

„Je to nastaveno tak, že nová část Lipna generuje prostředky na opravu a rozvoj staré části Lipna. Když do staré části korunu vložím, tak k ní musím každý rok deset haléřů přidat. A když korunu vložím do nové části Lipna, tak mi každý rok deset haléřů přinese. To je rovnováha, kterou se tady snažíme udržet,“ vysvětluje starosta.

Soudě podle investičních akcí, do nichž se obec pustila nebo které teprve plánuje, se to daří. „Teď jsme dokončili nový areál domu s pečovatelskou službou, do něhož už se stěhují klienti. Vznikl na místě letního kina nákladem 17 milionů, vše jsme hradili z obecního rozpočtu,“ uvádí Zdeněk Zídek.

V domově s pečovatelskou službou je místo pro 12 rodin, každá z nich má svůj domek se zahrádkou a vlastním vstupem. Obec však myslí i na mladší lidi, kteří by se v Lipně nad Vltavou rádi usadili natrvalo. „Máme v plánu zrekonstruovat jeden činžovní dům na bytový objekt,“ zmínil starosta.

Peníze však zbývají i na rozvoj infrastruktury pro sportovce – ať už z řad místních obyvatel, nebo turistů.

„Letos jsme dokončili stavbu cyklostezky, která spojuje Lipno s Frymburkem. Práce stály 23 miliony korun, 65 procent nákladů pokryla dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury, o zbytek jsme se podělili s Frymburskými,“ uvedl Zdeněk Zídek.

Podotkl, že v příštím roce chtějí Lipenští cyklostezku protáhnout z obce až k hrázi jezera.

Voda k sousedům

Významným počinem bylo také prodloužení vodovodu z Lipna do Frymburka.

„Vodovodními zdroji jsou tak propojeny už tři obce – kromě dvou zmíněných i Loučovice. Do Loučovic dodáváme naši podzemní pitnou vodu už dva roky. Dařilo se nám tak pokrýt téměř polovinu roční spotřeby Loučovic, ale nebyli jsme schopni krýt špičky. Proto jsme vodovod protáhli až do Frymburka, odkud se budou přebytky vody dodávat přes naši síť také Loučovic, čímž zřejmě budeme schopni úplně pokrýt loučovickou spotřebu vody,“ dodal Zídek.

K Lipnu přijelo vloni 180 tisíc lyžařů

Stovky lyžařů vyjely o víkendu za sněhem do skiareálu v Lipně nad Vltavou. Začala totiž další zimní sezona.

„V porovnání s minulými lety jsme letos kvůli nepříznivému počasí sice zahajovali o něco později, není to však tolik na škodu, neboť pravá lyžařská návštěvnost začíná až o Vánocích,“ uvedl ředitel Skiareálu Lipno Luboš Krejza.

Doplnil, že sněžná děla nyní jedou na plný výkon, a tak by už od pondělí mohly být v provozu všechny zdejší sjezdovky.

Právě moderní skiareál, jehož kvality vloni otestovalo již 180 tisíc příznivců zimních sportů, je jednou z lipenských pohádek se šťastným koncem. Vše začalo v roce 1963, kdy členové Skiklubu Lipno dali do provozu první lyžařský vlek, který byl ještě poháněný dieselovým agregátem.

„Postupem času se vleky měnily za modernější, rozšiřovaly se sjezdovky… To trvalo až do roku 1999, kdy provozování skiareálu převzala společnost Lipno Servis,“ vysvětlil Luboš Krejza.

Prvním významným milníkem v rozvoji zimního střediska byl rok 2001, kdy byl postaven první systém výkonného technického zasněžování a také kvalitní kotvový vlek. O dva roky později přibyla první sedačková lanovka.

„To byla přelomová záležitost – do té doby se lidé dostávali do skiareálu složitě – buď pěšky, nebo později prostřednictvím skibusů. V roce 2003 jsme tak centrum střediska přesunuli přímo do obce,“ vysvětlil Luboš Krejza.

Přelomový byl i loňský rok, kdy přibyly stovky metrů sjezdovek, moderní sněžná děla a především nové sedačkové lanovky.

A na jaké novinky se návštěvníci lipenského skiareálu, který se profiluje jako ideální zimní středisko především pro rodiny s dětmi, mohou těšit v započaté sezoně?

„Zareagovali jsme na ekonomickou krizi a jako jediní v republice nabízíme dětské jízdné i pro juniory do 18 let. Velkých změn doznal náš snowpark, který nyní mohou využívat i méně zdatní snowboardisté.

Pro děti jsme vytvořili novou zábavnou sjezdovku s různými terénními nerovnostmi, aby se na ní mohly dosyta vyřádit. A v neposlední řadě jsme rozšířili kapacitu parkoviště, které nyní pojme 650 osobních automobilů a 20 autobusů,“ vyjmenoval Luboš Krejza.

Za posledních deset let přitekly do lipenského skiareálu celkem 433 miliony korun. Riskantní podnik to podle ředitele zimního střediska nebyl, byť nadmořská výška Lipna nad Vltavou zdaleka nedosahuje hodnot sousedních šumavských velikánů.

„Díky nedalekému jezeru tu však jsou skvělé klimatické podmínky. A případný nedostatek sněhu můžeme suplovat kvalitním zasněžovacím systémem,“ zmínil Luboš Krejza a doplnil: „Riskantní podnik to není, spíše podnik s dlouhodobou návratností. To jsme si ale uvědomovali už od začátku.“

Jak se zdá, záměr se vydařil. Vloni si k lipenskému jezeru přijelo zalyžovat už 180 tisíc lidí, což je o 90 procent více než rok předtím. Za takto markantním nárůstem stojí především již zmíněná loňská investice do modernizace skiareálu. Sněhu je v posledních letech také dost.

„Vystrašila nás jen sezona 2006 až 2007, která byla v historii zimního střediska vůbec nejhorší,“ podotkl Luboš Krejza.

Volný čas u Lipna

Manželé Bravencovi se v obci nenudí; Roman je předsedou lipenského kynologického klubu, Lucie je jedním ze zakladatelů občanské sdružení Lipen.

Kynologie má letitou tradici

Je to každotýdenní rituál. Ať je léto, nebo zima, o náplni nedělního dopoledne má desítka nejvytrvalejších členů Kynologického klubu Lipno nad Vltavou jasnou představu už dlouho dopředu.

Společně se svými čtyřnohými přáteli se sejdou na zdejším cvičišti, aby se vzájemně pochlubili, čí pes umí lépe poslouchat, ale také aby zhodnotili události uplynulého týdne.

„Nejde nám o žádnou velkou kynologii, spíše se snažíme lidem ukázat, jak naučit psa poslušnosti. Pokud se této disciplíně chcete věnovat opravdu vrcholově, musíte jí obětovat spoustu času,“ řekl současný předseda klubu a majitel belgického ovčáka Roman Bravenec.

I přesto nelze členy lipenského kynologického klubu považovat za amatéry. „Já jsem absolvoval kurz policejního psovoda, čas od času si uděláme i nějakou zkoušku. Úspěchy na různých soutěžích sbírá chovatelka briardů Marcela Kočková,“ uvedl Roman Bravenec.

On sám ke kynologii „přičichl“ ve svém bývalém zaměstnání, když pracoval jako policista. A bez psů si svůj život dnes už nedokáže představit.

Lipenský kynologický klub vznikl v listopadu roku 1993. Kromě pravidelných nedělních setkání jeho členové pořádají i různé programy pro děti ze škol, organizují branný závod O pohár starosty obce a také se podílejí na pořádání dětského dne.

I na vsi se dá užít legrace

Jsme banda bláznů, nadšenců a lidí schopných všeho. Tedy skoro.

Tak charakterizují sami sebe na svých internetových stránkách členové lipenského spolku Lipen. Jeho vznik se datuje přibližně do října roku 2008. Hlavní poslání spolku je jasné – oživit kulturní dění v obci a dát mu jasný řád.

„Kulturních akcí pro občany tady mnoho nebylo. Tedy alespoň v době, kdy jsme se s manželem do Lipna přistěhovali,“ vzpomněla Lucie Bravencová, jež spolek Lipen spoluzakládala.

„Začali jsme s rozsvicováním vánočního stromu v obci, ale bylo nám to málo, a tak jsme v následujícím roce chtěli sehrát živý betlém. Na to už bylo potřeba více lidí,“ zabrousila Lucie Bravencová k počátkům spolku.

Záměr se povedl a živý betlém přišlo v prosinci loňského roku zhlédnout na 300 lidí. Úspěch Lipenské motivoval, a tak na středu připravují reprízu svého představení.

Vánoční scénky však nejsou jedinou náplní činnosti Lipenu.

„Lidem se ten nápad zalíbil, zjistili, že chtějí něco dělat společně. A tak jsme letos zorganizovali i čertovský rej, v příštím roce bychom se rádi podíleli na organizování lipenského masopustu a dětského dne. Akcí bude určitě časem přibývat,“ dodala Lucie Bravencová a podotkla, že zábava pro spoluobčany by se těžko dělala nejen bez nadšení členů spolku, ale také bez pomoci obce.