Vy zmáčknete spoušť, my zařídíme to ostatní. Tento reklamní slogan vstoupil do reálného života spousty lidí a tím pádem pro ně končí stisknutím tlačítka na fotoaparátu jakékoliv pořizování fotografií. Ale nebývalo tomu tak vždy.

„Kdo z vás fotografuje?“ Zazněla v pátek otázka v českokrumlovském Museu Fotoateliér Seidel a z hloučku dětí se bleskem zdvihají takřka všechny ruce. „A jak získáte fotky?“ „Vezmu foťák, vyfotím, vyndám film a mamka ho odnese na poštu. Potom nám fotky přijdou také poštou,“ říká Jiří Novotný z Malont. U digitálního fotoaparátu je postup ještě jednodušší. Hotové fotky se prostě jen přehrají z fotoaparátu do počítače. Tam se mohou případně ještě i vylepšit.

Nové interaktivní prohlídky skutečného historického fotoateliéru si vzaly za cíl ukázat dětem, co to byla temná komora, zvětšovací přístroj, vývojka, ustalovač a další, dříve pro fotografy nepostradatelné propriety.

A právě v pátek si českokrumlovské Museum Fotoatelier Seidel v praxi vyzkoušelo, jak to tady bude vypadat od ledna příštího roku a novou interaktivní prohlídku muzea umožnilo například dětem z Malont.

„Patnáctého ledna zahajujeme projekt s názvem Český Krumlov, Báječný výlet, který je určený pro školy,“ uvedla manažerka Zdeňka Mrázková.

Prakticky pro všechny děti, ale i pro některé dospělé, je takový zážitek naprostou novinkou. Kdo si ještě pamatuje, jaké to bylo najít ten správný přesný čas u zvětšovacího přístroje, aby byla výsledná fotografie správně tónově vyvážená? Kdo si ještě pamatuje na ruce vymáčené ve vývojkách či ustalovačích, nebo na vůni těchto chemikálií? A kdo něco takového vůbec kdy měl možnost dělat?

„Já to vidím poprvé v životě, ve fotokomoře jsem nikdy nebyla,“ přiznala se i jedna z učitelek malontských dětí Jana Vondrášková. „Mě to připadá hrozně složité,“ dodává ještě Jirka Novotný.

Ale i krásné, protože ve chvíli, kdy se exponovaný fotografický papír vloží do vývojky a začne se na něm jako kouzlem zčistajasna objevovat obraz, zaplesá nejen srdce toho, kdo takzvaný mokrý vyvolávací proces zvládá, ale o to víc i dětí. Však se také v temné komoře několikrát ozvalo užaslé zvolání: „To je krása!“

„Součástí prohlídek je fotografování, vyvolávání fotografií, psaní redisperem, vyplňování kvízů, promítání obrázků současné a dobové módy a mnoho dalšího,“ doplnila Zdeňka Mrázková s tím, že děti si ve městě budou také moci prohlédnout i českokrumlovský hrad a zámek, Egon Schiele Art Centrum a Regionální muzeum.

Ke spolupráci se podařilo získat i železnici, která pro tyto účely nabízí dětem zpáteční jízdenku ze kteréhokoliv místa v republice do Českého Krumlova za osmdesát korun.