S vlastním nápadem přišel zhruba před rokem pražský malíř Zdeněk Hajný, ten včera Deníku sdělil: „Pepino (Balek) mi nabízel možnost uspořádat výstavu a já jen dodal, že bych byl rád, kdyby se to uskutečnilo i za přítomnosti kolegů, se kterými zastáváme podobné názory. A doporučil jsem mu i nějaká jména."

A tak se po roce od uvedeného rozhovoru v galerii Na faře ve Svatém Jáně nad Malší vedle sebe sešli vedle Hajného i Reon Argondian, známý pražský fantasy malíř, jako host z Rakouska přijel Petr Gric, který letos vystavuje v New Yorku a pracuje i pro Hollywoodská filmová studia. Vedle nich pak Tomáš Bosambo, Zdeněk Kopáč, Martin Šrámek, Petr Šrédl, Václav Švejcar, Dalibor Vajnar a Josef Balek.

Někteří umělci v jižních Čechách vystavují poprvé, jiní jako Reon, Z.Hajný anebo Z.Kopáč se k nám vrací po minimálně 10. letech. Reon navíc měl ve Velešíně svoji první výstavu po návratu z emigrace v roce 1993. To byl i klíčový moment pro Josefa Balka, kterého výstava natolik oslovila, že začal sám malovat.

Na začátku června se výstava přesouvá do Protivína, před prázdninami do Velešína, v září do Boru a v říjnu do Tachova.