Domov pro seniory v Kaplici se za uplynulých 13 měsíců pořádně rozrostl a vše naznačuje, že náročná stavba - konkrétně přestavba, nástavba a přístavba - již pomalu spěje ke konci. To potvrdil i stavbyvedoucí firmy Pohl cz Martin Buřič. „Uvnitř v současnosti pokládáme linoleum, montujeme vestavné skříně, vybavujeme nábytkem kuchyňky u jednotlivých pokojů,“ přiblížil. „V podstatě provádíme dokončovací práce jako výmalby, kompletaci elektroinstalace, osazování dveří.“

Původní budově přibyly patro a vedle nová přístavba, která je spojovacím krčkem, tedy spojovacími chodbami, propojena s původní budovou. I ta bude celá v novém. Klienti budou jídla dostávat v nové jídelně z nově zrekonstruované kuchyně. Bude tam nové administrativní zázemí. „Ve sklepích je prádelna se sušárnou a v horním patře pokoje pro klienty,“ doplnil Martin Buřič.

Kapacita domova, která původně činila 24 klientů, výrazně vzroste. Po rekonstrukci bude moci Domov pro seniory ubytovat a pečovat o 54 osob. „Celkem má nyní stavba osmnáct dvoulůžkových a osmnáct jednolůžkových pokojů,“ upřesnil Martin Buřič. Klienti, v současnosti ubytovaní v Českém Krumlově, se mohou těšit na společenskou - aktivizační - místnost a dvě terasy. V přízemí bude návštěvníky vítat vestibul s recepcí.

„Nová fasáda bude na budovách dokončena do dvou týdnů,“ sdělil stavbyvedoucí. „V podstatě by mělo být hotovo v červenci. Předpokládáme, že v druhé polovině srpna by se mohli klienti stěhovat, ale to je teprve v řešení.“ Podle jeho slov stavba pokračuje podle plánu, postup prací jenom trochu zkomplikovala relativně tuhá zima.

„Z reakce obyvatel domova a jejich rodin je patrné, jak se do nově zrekonstruovaného domova a zahrady těší,“ říká ředitelka Domova pro seniory Kaplice Vladimíra Holczerová. „V současnosti už se odehrávají také terénní práce s cílem vybudovat nové chodníky, ale i zahradu.“
Naplnění kapacity domova není problém. Už nyní domov registruje více než sto žádostí.

Boxík: Zahradu si domov zakládal a tvořil postupně sám, ale ta nyní potřebuje obnovit. Proto by domov uvítal spolupráci veřejnosti. Jeden strom mu již před časem darovalo město Český Krumlov. Kdyby se našli další dárci, kteří by během tří týdnů přispěli některou rostlinou či dřevinou, popřípadě zahradním prvkem do nově vznikající zahradu, kam by ji zahradník zakomponoval, pomohli by dobré věci.