„Ve 21. století je péče o fyzické potřeby seniorů naprostý základ,“ říká ředitelka kaplického zařízení Vladimíra Holczerová. „Nyní, kdy se už umíme dobře postarat o naše seniory po této stránce, je čas zaměřit se na to, co prožívají. I z toho důvodu jsme v Domově pro seniory Kaplice začali pracovat s Koncepcí biografické péče, v profesní hantýrce zvané biopéče. Každý během života nabudeme množství zkušeností, vybudujeme si zvyky a rituály, oblíbíme nebo naopak zprotivíme si určité věci. To vše, plus námi prožité události, utváří náš životní příběh a pohled na okolní svět. My s těmito příběhy a libostmi či nelibostmi našich klientů aktivně pracujeme.“

Znalost životních osudů a zvyků usnadňuje komunikaci a práci i s těmi seniory, kteří se nacházejí v různé fázi stařecké demence a dalších onemocnění, jež ovlivňují jejich vnímání a prožívání. Na ně okolní svět často působí jako cizí planeta s nepochopitelnými zvyky, kde jen málokdy probleskne něco povědomého. Velmi mnoho pro dobrou spolupráci s takto nemocí ovlivněným seniorem udělají drobnosti jako je naservírování odpolední kávičky se správným počtem cukrů, budík postavený na správné straně lůžka či právě ty oblíbené – a žádné jiné – květy ve váze. Jsou to drobnosti, ale někdy se individuální péče o klienta skládá právě z mnoha drobností, které by zůstaly opomenuté, kdyby pečovatelky nebraly v potaz životní příběhy obyvatel domova.

Běžkařský areál na Dobíku v Pasečné by také přivítal další sníh.
Základy běžkařských tras na Lipensku už vznikají, ale k dokonalosti chybí sníh

„Samozřejmě v Domově pečujeme i o klienty, jejichž vnímání je už nenávratně zastřeno neprostupnou mlhou a jediná forma komunikace s nimi je možná pouze přes fyzické podněty,“ vysvětluje kolektiv pracovnic domova. „Pracujeme s nimi prostřednictvím bazální stimulace, která zahrnuje příjemné masážní dotyky, aby si uvědomili vlastní tělo - končetiny, hlavu, prsty a podobně. A také předávání smyslových podnětů jako jsou chuť, vůně apod. I zde je ale dobré vědět z klientova životního příběhu, zda mu voněla a chutnala čokoláda nebo spíše uzené.“

Zní to jednoduše. Pečovatelky naservírují klientovi oblíbený zákusek na oblíbeném talířku a pohladí jej po celé délce paže, aby si uvědomil, že ji má. „Tak jednoduché to ale není,“ shodují se pracovnice domova. „Amatérsky provedené, byť i ty nejlepší, úmysly mohou seniorovi dokonce uškodit. Proto veškerý personál Domova podstoupil několikaletou cestu vzdělávání v obou metodách práce. A aby byla mozaika naší péče ještě ucelenější, kromě biopéče a bazálky jsme zahrnuli také prvky farmingterapie (přímý kontakt se zvířaty), arteterapie (s využitím výtvarné činnosti), logopedie a ergoterapie (léčba aktivní prací).“

Zajímá vás, jak takto namixovaná péče vypadá v praxi? Navštivte Domov pro seniory Kaplice při některé z příležitostí, jako jsou den otevřených dveří, přednášky, výstavy a další. Anebo si přijďte odpočinout do zahrady domova, která se rozkládá na ploše větší než čtvrt hektaru a je denně otevřena veřejnosti.

Autoři: Kolektiv Domova pro seniory a Deník