Perné chvíle zažívají teď pracovníci v pneuservisech a autoservisech. Jak na běžícím pásu přezouvají do zimních pneumatik jedno auto za druhým.

Od letošního roku platí, že řidiči musí od listopadu povinně jezdit se zimními gumami. Ačkoliv měli na výměnu plno času, mnozí ji nechali až na poslední chvíli. Pokud tedy chcete své pneu přehodit, ne všude si na vás najdou čas. Poptávka je obrovská. „Lidé přehození většinou řeší na poslední chvíli. Ani letošní rok není výjimkou,“ potvrdil Miroslav Rašek z rájovského pneuservisu.

O něco volněji má Jan Koprna z Mříče u Křemže. „Řekl bych, že to není tak hrozné. U nás lidé začali přezouvat od začátku měsíce, takže to zvládáme,“ řekl Koprna. Pneuservisy upozorňují, že je nutné se předem objednat. „Jinak se může stát, že přijedou tři auta najednou, což je samozřejmě problém,“ podotkl Koprna.

Zimní pneumatiky jsou v Čechách povinné až do 31. března. Ačkoliv by měli mít řidiči už příští týden přezuto, povinnost nastává až v případě, že je na silnici souvislá vrstva sněhu či třeba ledu. Stejně tak, pokud se dá předpokládat, že vzhledem k počasí cestou napadá sníh. Právě tohle přijde mnoha lidem sporné.

„Jak můžu vědět, že o padesát kilometrů dál nebude sněžit?“ byla včera v Českém Krumlově na rozpacích Daniela Dekrová. „Zimní pneu ještě nemám, ale tento týden to plánuji,“ dodala.

Na její otázku existuje jednoduchá odpověď: Přezout, i když sníh ještě nehrozí. Vyvarujete se tak nepříjemnostem, případné pokutě, která může být až dva tisíce korun a hlavně si můžete zachránit život.

Někteří řidiči řeší problém zdánlivě nejlepším řešením – kupují si takzvané celoroční gumy. Pneuservisy je ale nedoporučují.
„Nic, co je univerzální, nefunguje stoprocentně. Ty gumy nejsou dobré jak pro léto, tak pro zimu,“ upozornil Jan Koprna.
„Určitě tyto pneumatiky nedoporučuji. Nejsou kvalitní,“ souhlasí Miroslav Rašek.
Podle odborníků se jedná v podstatě o upravené zimní gumy. Ačkoliv člověk ušetří na přezouvání a pneumatikách samotných, není to podle nich dobrá investice.

Někteří jedinci si s výměnou pneumatik nedělají vůbec žádné starosti. Prostě jezdí celý rok jen na zimních gumách. Jenomže ani to není žádná výhra. „Auto v létě nesedí na silnici tak, jak by mělo,“ upozornil Jan Koprna. Může tedy dojít k nehodě. Stejně tak je nutné počítat s tím, že se zimní pneumatiky v letních měsících ničí. Člověk se pak nemůže divit, že mu dlouho nevydrží.

V minulém roce byly zimní pneumatiky povinné jen tam, kde úseky označuje dopravní značka Povinná zimní výbava. Na Českokrumlovsku se jedná o úsek Nová Pec – Zadní Zvonková.