Ačkoliv loni měli zemědělci na Českokrumlovsku touto dobou již zaseto, letos se jim o něčem podobném může zatím jenom zdát.

Většinou jsou rádi, že jakž takž zvládají alespoň jarní přihnojování ozimů.

„V polích je pořád mokro,“ přitakal včera předseda Zemědělského družstva v Dolním Třeboníně Jan Rytíř. „Všechny ozimé plodiny ale už máme přihnojené, využili jsme k tomu mrazíků, které zpevnily povrch půdy. A teď nám nezbývá než čekat na počasí, kdy budeme moci začít sít.“

Zatím si ale se zemědělci počasí zahrává. Už už se zdá, že zavane jarní povětří, ale místo toho opakovaně sněží. Loni měli Dolnotřebonínští touto dobou zaseto, předloni seli až koncem dubna. „Také to nebylo ideální, ale jarní ječmeny přesto dopadly dobře,“ podotkl Jan Rytíř.

Také polní práce i veškerou jinou činnost zemědělců letos negativně ovlivňuje přízrak krize. Zemědělci proto maximálně šetří. „Setříme přímo škaredě,“ potvrdil Jan Rytíř. „Množství aplikovaných hnojiv, a stejné to bude i u chemických prostředků na ošetření rostlin, jsme stáhli o čtvrtinu.“

Stejný trend panuje u všech zemědělců. „Spotřebu hnojiv jsme rozhodně snížili,“ řekl Jan Cína, agronom Zemědělského družstva Netřebice, které má v současnosti dusíkem přihnojené všechny řepky a nyní se snaží, jak to jen jde, přihnojit i ozimy. „Mokřejším polím se zatím vyhýbáme. Loni už jsme měli 5. března zasetý mák a touto dobou i oves. Nedá se nic dělat, musíme počkat na počasí. Čeká nás sít sto hektarů jarního ječmene a k tomu ještě hrách a oves.“

Netřebičtí také šetří na všech stranách, průmyslová hnojiva, která navíc ještě k tomu podražila, se snaží nahradit hnojivy statkovými, kterých mají dost.

„Jenomže taková řepka musí dostat vše, co potřebuje, jinak zase nedá dobré výnosy,“ poznamenal Jan Cína. „Zkrátka musí se pořád počítat.“

„Nejhorší je, že vůbec nevíme , co se bude dít, jestli letos vůbec bude nějaký odbyt,“ poznamenal dolnotřebonínský předseda Jan Rytíř.