„Svět už na tu tragédii zapomněl,“ obávají se příbuzní dvou dělníků, kteří zemřeli pod troskami zhroucené kovové věže na hnojivo v Omlenici.

Událost se stala v agrochemickém areálu už více než před rokem. Při plnění věže tekutým hnojivem DAM nádrž praskla a zřítila se mezi dělníky, kteří dole pod ní opravovali zídku.

Dva dělníci utrpěli těžká zranění, další dva, třiatřicetiletý Josef Robl z Českých Budějovic a dvaašedesátiletý Vlastimil Mičan z Křemže, zahynuli.

„Všechen humbuk kolem toho utichl, nic se neděje,“ zdá se Vladislavu Michlíkovi, který žije s dcerou Vlastimila Mičana.

Rodiny pozůstalých ale nezapomínají. Dál přicházejí k omlenickému areálu a kladou kytičku ke křížku, který tragédii připomíná. A nechyběli tam ani 30. října, kdy uběhl přesně rok od okamžiku, který navždy poznamenal jejich životy.

Ještě teď, když příbuzní zedníka Mičana potkají v Českých Budějovicích firemní auto, v němž jezdíval Vlastimil Mičan, zalijí se jim oči slzami.

„Je to strašné, ale stále nic nevíme. Naposledy jsem slyšel, že byly obviněny tři osoby, ale mně se nezamlouvá představa, že to firmy hodí na určité tři zaměstnance a zbaví se odpovědnosti. Ovšem trvá to dlouho a pořád se nic neděje. Až nám to připadá, jako by chtěl někdo ten případ ututlat,“ svěřil se Vlastimil Mičan.

Jenomže vyšetřování omlenické tragédie rozhodně neusnulo. „Policisté už dávno předali případ státnímu zastupitelství,“ ujistila včera mluvčí českokrumlovské policie Michaela Pavlíčková.

Vzhledem k tomu, že ani státní zastupitelství nelenilo a již podalo obžalobu, převzal případ Okresní soud v Českém Krumlově.

„Již bylo nařízeno hlavní líčení, které se uskuteční 2. března,“ sdělila v pátek vedoucí trestní kanceláře Šárka Sirotková. Čili pokud zainteresovaní účastníci doposud neobdrželi předvolání a vyrozumění, stane se tak v nejbližší době.