Přerozdělování daní postihlo Přední Výtoň a Pohorskou Ves. Peníze ale jisté nemá nikdo.

Od letošního roku totiž platí nové rozpočtové určení daní, tedy přerozdělování státu odvedených daní, které většině obcí přilepší, ovšem bity na něm budou obce s velkou rozlohou a malým počtem obyvatel.
Patří mezi ně například Přední Výtoň, která tak má dostat podle předběžných odhadů Ministerstva financí zhruba o dva miliony korun méně. Podle starostky Reginy Houškové tak sice bude mít Přední Výtoň peníze na chod obce, ale na další větší rozvoj už ne.

„Díky lepším příjmům v minulých letech jsme se naštěstí zbavili všech dluhů, obnovili vozový park a investovali peníze navíc například do cyklostezek. To už teď možné nebude," shrnula včera Regina Houšková s dodatkem, že pokud jsou nižší příjmy, nezbude, než škrtat výdaje a šetřit. A čekat až se situace změní k lepšímu. „Obec by vydělávat neměla, ta se má starat o blaho obyvatel a peníze získat z daní od těch, kteří vydělávají," míní Regina Houšková.

Podobně jsou na tom v Pohorské Vsi. Starosta Jiří Křiklava včera dodal, že řádově přijde obec asi o 1,8 milionu, což je výpadek, který se nahradit dá jen těžko. Spíše vůbec. „Máme tři možnosti jak získat více peněz do rozpočtu. Buď čekat na to, až se změní vláda, která rozpočtové určení daní opět změní, nebo zvýšit daně z nemovitosti a nebo v krajním případě zvýšit výtěžky z lesního hospodářství," nastínil Jiří Křiklava. Vše má ale podle něj své velké nevýhody. Zvýšená daň z nemovitosti postihne negativně obyvatele a prodávat více dřeva je škoda. A jistotu, zdali nová vláda přerozdělování daní změní, v tuto chvíli také nemá nikdo.

Jisté příjmy ale nemají ani ti, kdo by si měli nyní přilepšit. Například Černá v Pošumaví by měla dostat tři čtvrtě miliónu navíc. „Výtěžnost daní ovšem v celé republice klesá a tak není vůbec jisté, zdali peníze navíc skutečně dostaneme," shrnula  starostka Irena  Pekárková.