S přivřením kohoutků toku městských peněz na podporu kultury i sociálních služeb musí počítat i obyvatelé Českého Krumlova. Město přišlo kvůli poklesu příjmů během posledních dvanácti kalendářních měsíců takřka o třicet milionů korun a tak se šetří.

Zastupitelstvo například odmítlo zařadit do rozpočtu na rok 2010 finanční podporu Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov ve výši jednoho milionu korun a výstavní činnosti Egon Schiele Art Centra půlmilionovou částkou. Zatím je tak s částkou 1,5 milionu počítáno jako s rezervou pro případný výpadek příjmů v příštím roce.

Nicméně milion a půl pro festival a Art centrum přijdou na pořad jednání zastupitelů ještě v lednu. Část vedení města se dlouhodobě netají tím, že by Český Krumlov mohl mezinárodní hudební festival spolupořádat. Není to ale v tyto časy příliš finančně náročné?

„Přiznám se, že v tuto chvíli není model spolupořadatelství příliš reálným,“ okomentovala situaci místostarostka Jitka Zikmundová. „Festival významně propaguje Český Krumlov. Zatím se jeví možnost spolupořádání spíše formou společné propagace,“ dodala.

Pořadatelé kulturních akcí a občanské spolky zabývající se kulturou také mají v příštím roce možnost žádat o grantový podíl z celkové částky 2,3 milionu korun, na komunitní plán je připraveno 1,191 milionu, ale to už jsou znatelně pokrácené částky.

„V každé oblasti je to zhruba o čtyři procenta méně, než bylo k dispozici letos,“ okomentoval snížení Jiří Pavlíček, vedoucí odboru financí Českého Krumlova.