Ve středu po dlouhé době mrzlo, až praštělo. Teploty v regionu se místo od místa pohybovaly od minus 10 °C do minus 25 °C a více.

Kupříkladu ve Vyšším Brodě lidi sužoval téměř dvacetistupňový mráz. „Ve dvou metrech nad zemí jsem ráno naměřil minus 18,3 °C, při zemi to bylo dokonce minus 21,3 stupně.

To je suverénně zatím nejnižší letošní teplota,“ konstatoval vyšebrodský hydrometeorolog Jiří Štěpán. Pro srovnání doplnil, že nejchladnějším dnem prvního měsíce loňského roku byl 9. leden s teplotou minus 17,7 °C.

Žádný div, že někteří lidé od svých naplánovaných aktivit raději upustili. Kvůli krutému mrazu kapličtí fotbalisté například odložili středeční dohrávku hlubocké zimní ligy s dorostem Dynama na sobotní večer.

Mráz také nepřál mimořádnému otevření krumlovského židovského hřbitova. „Příšerně jsme promrzli,“ svěřila se učitelka českokrumlovského gymnázia Jana Dvořáková.

„Připravovali jsme v kapli na hřbitově literárně historickou expozici, ale nedalo se to dlouho vydržet. Původně jsem tam chtěla studenty nechat celé dopoledne, aby prováděli návštěvníky hřbitova. Raději jsme se ale vrátili do školy,“ řekla.

O pár hodin později se však učitelka na místo přece jenom vydala, ale tentokrát už s jinou třídou.

Ani důchodkyně Marie Pilsová ze Zubčic se ven raději nevypravila. „Sice ani nevím, kolik stupňů u nás bylo, ale pohled z okna mi stačil. Na procházku mě hned přešla chuť, z domu jsem pak vylezla jen pro chleba a rohlíky,“ svěřila se seniorka.

Mráz jim nevadí

Naopak pravým rájem bylo včerejší počasí pro vyznavače zimních sportů. „Lidi lákají nejen skvělé sněhové podmínky, ale také sluníčko, které vykouklo po dlouhé době,“ hlásil Martin Řezáč ze Skiareálu Lipno.

A na teploty hluboko pod nulou si lyžaři umějí zajít. „Většina sportovců už je vybavena kvalitním oblečením, které mráz k tělu jen tak nepustí, navíc jsme zaznamenali zvýšenou poptávku po skipasech, jejichž součástí je i vstupenka do aquaparku nebo sauny, kde se lidé mohou prohřát,“ dodal Martin Řezáč a podotkl, že technice ve skiareálu chladné počasí nijak neškodí. „Skoro bych řekl, že právě naopak,“ usmíval se Martin Řezáč.

Kromě lyžařů nebo bruslařů mají své zahřívací metody i jiní. „Když se ledová dráha zaplní, máme otevřeno, ať je hluboký mráz, nebo se teploty šplhají k nule,“ říká Eliška Hůrková, která provozuje ledový bar u bruslařské promenády v Horní Plané.

„Na ledě stojíme většinou pět hodin, celou tu dobu se to dá vydržet. Musíme se obléct jako bruslaři, chybět samozřejmě nesmějí ani osvědčené zahřívací prostředky, jako třeba svařáček.“

Je to o psychice

„To, jestli se člověk v mrazu klepe jako ratlík, je otázka pychiky. Tělo je totiž schopné termoregulace, čili vytváří si teplo podle potřeby,“ připomněl šéf českokrumlovských vodních záchranářů Milan Bukáček, že způsob vnímání zimy máme uložený především v hlavě.

„Auto mi sice zamrzlo, blbě startuje, ale moje hlava si z mrazu nic nedělá. Ovšem pozor, člověk musí být opatrný a vnímat své pocity, aby mu neomrzly nos, uši a podobně.

Je dobré se na nízké teploty postupně trénovat častým pobytem venku. Samozřejmě je třeba přihlížet ke zdravotnímu stavu a dodržovat další zásady a rady lékařů, jako že je třeba opravdu hodně pít.“