Zuzana KyselováKlobouk dolů před Emou Kondyskovou, iniciátorkou projektu, s jakým úsilím se do realizace projektu pustila.

Bude to velký okamžik nejenom pro všechny diváky, ale zejména pro bývalé obyvatele Dolní Vltavice a její rodáky české, německé i jiné národnosti. Dolní Vltavice zažila po válce velká vysídlení hned dvakrát. Nejprve odsun německého obyvatelstva, a před napuštěním nově vybudované přehrady i českých obyvatel. Tito pamětníci budou mít při podívané zajištěna čestná místa. S jakými pocity budou na své městečko hledět hlavně němečtí rodáci, si asi jen stěží dokážeme představit.

Válka a následný odsun Němců jsou bolestnou ránou v dějinách. Poválečný odsun Němců je dodnes předmětem sporů a diskuzí, zda byl správný, humánní či morálně spravedlivý. Na druhé straně není od věci se zamyslet, jak by to v českém pohraničí vypadalo, kdyby odsun nenastal.

Máme tu ale více než 70 let mír a současné vztahy s Němci výborné. Prchavé znovuzrození bývalé Dolní Vltavice bude toho potvrzením, neboť partnery projektu jsou spolky rakouský i bavorský, a současně bude oslavou pádu železné opony.