Služby na silvestra sice neposilují, s poklidnou nocí ale nepočítá nikdo z nich.
„Posilovali jsme pouze na Silvestra 1999," říká tisková mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje Petra Kafková. „Nemůžu říci, že by silvestr probíhal v klidu. Je to velmi náročná služba, zejména po půlnoci. To posádky vyjíždějí každé dvě tři minuty," dodává. Na Krumlovsku podle jejích slov nebývá tak extrémně rušno jako třeba v Táboře nebo Českých Budějovicích, ale i tady se budou mít co otáčet.

„Na silvestra převládají úrazy pod vlivem alkoholu, nejrůznější pády, rány na hlavě a podobně. Dost často zdravotníci ošetřují i drobná zranění z potyček, k nimž při novoročních oslavách také dochází, a občas se objeví i zranění způsobené zábavní pyrotechnikou, ale těch naštěstí už v posledních letech není tolik." K novoročním oslavám neodmyslitelně patří i intoxikace alkoholem.

Hasiči varují hlavně před nevhodnou manipulací se zábavní pyrotechnikou. „Lidé by ji neměli házet do popelnic a odpadkových košů, totéž platí pro nedopalky a pro rozdělávání ohně v koších," varuje Martin Novotný, vedoucí Operačního a informačního střediska HZS Jihočeského kraje. „Požáry popelnic a odpadkových košů jsou na silvestra standardní."

S příchodem mrazů už zamrzly i některé vodní hladiny. Vodní záchranáři ze základny v Dolní Vltavici na silvestra víc práce nemívají, ale pro ty, kteří si na zatím tenký lipenský led troufnou, má šéf záchranářů Milan Bukáček cenné rady z desatera bezpečného pohybu po ledě.

„Lidé by na sobě měli mít kvalitní membránové oblečení, žádné vaťáky nebo péřové bundy, na krku by měli nosit ledové bodce pro případ, že se proboří, aby se sami vytáhli z ledu. Ideální je také pohybovat se po ledě ve dvou, aby druhý pomohl nebo alespoň přivolal pomoc."

Riziko proboření hrozí vždycky, ale jak Milan Bukáček, který na silvestra vyráží do rodného Přerova na tradiční koupání otužilců v Bečvě, říká: „Štěstí přeje připraveným, takže minimalizujte riziko tím, že víte, kde se pohybujete, a buďte připraveni materiálově, fyzicky a hlavně psychicky."

Silvestrovské oslavy neminou ani skiareály. Rozjařené lyžaře tam ale nečekají. „Na Sternsteinu je jediný penzion, navíc jenom pro ženy, a Hochficht lůžka nemá žádná, neboť taková je dohoda ochránců přírody s majiteli pozemků," říká ředitel Destinačního managementu Lipensko, o. p. s., Martin Řezáč. Lipno večerní lyžování pro jistotu úplně zrušilo. „Na silvestra se u nás lyžuje jen do čtyř hodin, večerní máme zrušené právě kvůli bezpečnosti," říká ředitel skiareálu Petr Dušek s tím, že v minulých letech žádné problémy řešit nemuseli. „Na Nový rok už je otevřeno zase normálně," dodává.

autor: Zuzana Gabajová