Nové prostory a nové vedení. Českokrumlovské Ekocentrum Šípek je na začátku své nové cesty. Vydalo se na ni pod vedením Radky Kubizňákové, která se na jih Čech přistěhovala z Teplic. Má plno cílů a plánů, které se nyní bude snažit se svými kolegyněmi naplnit.

Proč se Ekocentrum Šípek přestěhovalo do Kostelní ulice v českokrumlovském centru?

Původní prostory na třídě Míru byly daleko od lidí. Vzhledem k tomu, že provozujeme knihovnu, obchůdek s Fair Trade produkty a Ekoporadnu, řekli jsme si, že bude jedině dobře, když se přestěhujeme někam, kde budeme k lidem blíž. Staré prostory neměly žádnou atmosféru. Na novém místě se všichni cítíme mnohem lépe.

O ekocentru nebylo v posledních měsících takřka vůbec slyšet. Co se po tu dobu dělo?

Jsem tu teprve tři týdny, takže nemohu říci. Ekocentrum prošlo několika personálními změnami a bylo potřeba dotáhnout do konce nějaké projekty.

Pocházíte z Českého Krumlova?

Jsem ze severních Čech, z Teplic. Mám k jižním Čechám velmi vřelý vztah a řekla jsem si, že bych tady ráda žila. Přeci jenom, sever Čech je dost průmyslový a zdejší krajina mě okouzlila. Shodou okolností jsem narazila na tuto práci, která je v mém oboru. Vedla jsem před tím ekocentrum v Podkrušnohorském zooparku v Chomutově.

Takže už máte určitě zkušeností dostatek…

Zkušenosti jsou, ale spíše s příspěvkovou organizací. Ekocentrum v Chomutově bylo v rámci zoologické zahrady. Ten systém tam byl trošku jiný.

Kolik lidí je momentálně v Ekocentru Šípek?

Jsme tady tři. Dříve tu bylo nejspíš více lidí, ale to bylo v rámci projektů. My se ale potřebujeme dostat do fáze, kdy na své náklady bude Šípek alespoň z části vydělávat sám. Toho s projekty nedocílíme. Chce to neustále vymýšlet něco nového. Myslím si, že nabídka pro školy je tak rozsáhlá, že je pořád složitější s nějakým smysluplným projektem přijít. Poptávka po programech je velká a necítím potřebu nabídku měnit.

Takže hlavní činnost ekocentra momentálně spočívá v čem?

Momentálně žijeme přestěhováním. Teprve jsem se musela ve všem zorientovat. (smích) Pomalinku ale začínáme řešit věci normálního chodu. Máme dvě lektorky. Petra Pomijová všechen čas věnuje výukovým programům a Renáta Křížová má na starost chod obchůdku, knihovny a Ekoporadny. No a já se snažím vymyslet, jakým způsobem získávat peníze a zajistit chod organizace po všech ostatních stránkách.

Šípek měl útlum. Neměla jste tedy pocit, že naskakujete na potápějící se loď?

Pro mě je to naopak veliká motivace. Vím, že eEkocentrum procházelo složitým obdobím. Budu se tedy snažit Šípek dostat na dřívější úroveň. Nejlépe ještě někam výš.

Můžete vyjmenovat nejdůležitější plány?

Nyní budeme pracovat na nových webových stránkách, což považuji za důležité. Musíme se lidem opět připomenout například i pomocí Facebooku. Kdokoli se stane naším fanouškem, dostane informace o aktuálním dění v Ekocentru z první ruky. Budeme se snažit dělat věci tak, abychom si na svoje náklady částečně vydělali.

Zkusíme vytvořit programy pro turisty. Například vyjížďky mimo Český Krumlov. Musíme si ale nejdříve vytipovat cílové skupiny. Celkově je tato vize v samotných začátcích. Mnohem reálnější je pro mě nyní takzvaný teambuilding, v čemž vidím budoucnost. Samozřejmě ale stále zůstaneme zaměřeni na ekologii. Nehodláme ustoupit z toho, co se tu budovalo.

Jedna z vašich předchůdkyň prohlásila, že tato práce není v žádném případě o penězích. Souhlasíte?

No jistě. O penězích to vážně není. Jsou ale způsoby, jak to zvládnout. Musíme se do toho patřičně zakousnout a snad to půjde. Doufám.

Ekoporadna

Ekocentrum Šípek provozuje i bezplatnou ekoporadnu pro veřejnost. Našli jste zraněného divoce žijícího živočicha? Chcete správně třídit odpad, ale nejste si jistí, co a jak se s ním potom děje? Máte zájem o biopotraviny a nevíte, kde je nakoupit? Chcete mít ekologicky šetrnou domácnost a potřebujete poradit, jak na to? V Šípku vám se vším, co se týká ekologie, rádi poradí.