Podle místostarosty Martina Maredy (Česká pirátská strana) požádala městská společnost TZMT o příplatek konkrétně 930 tisíc korun. „Navýšení kapitálu vychází z víceprací, které jsou spojeny s výstavbou skateparku. Důvodová zpráva uvádí přesně přehled změn a jednotlivých položek rozpočtu investiční akce,“ zmínil a dodal, že rada města doporučuje usnesení schválit.

Zastupitele Václava Eberta (Šance pro Tábor) zajímala celková suma za stavbu a další podrobnosti. „Zajímá mě, na kolik to celkem vyšlo. To je pořád příplatek sem, příplatek tam. Tak by bylo dobré, kdyby někdo řekl konečnou cenu za toto dílo,“ tvrdil.

Další se do diskuse vložila zastupitelka Soňa Šicnerová (Ano 2011), která uvedla, že na posledním jednání členové finančního výboru neodhlasovali doporučující usnesení. „Za sebe chci jen říci, že se mi nelíbí, jak obrovsky narostly náklady proti projektu. Je to akce vycházející z participativního rozpočtu (PaRo), měnily se nejen částky, ale i lokace či použitý materiál,“ uváděla a zajímala se, zda už jde o konečnou částku. „Musíme dělat smysluplné a efektivní projekty. Ne vyhovět každému, co si usmyslí. Veřejné prostředky jsou omezené,“ tvrdila Šicnerová.

Jedinečný projekt, který potřeboval čas i vyšší rozpočet

Starosta Štěpán Pavlík (Tábor 2020) reagoval, že celková investice je 6,5 milionu korun. „Mělo by jít již o finální částku, toto navýšení souvisí zejména s podložím a navážkou, kterou našli během prací a nebylo možné to předpokládat předem,“ konstatoval.

Zdražování vysvětluje koalice více než čtyři roky. „V 1. ročníku PaRo byla akce zastřešena půl milionem korun, po vyhodnocení s odborem školství, mládeže a tělovýchovy, které mělo prostor vyhlédnutý k podobnému účelu, si to jeho zaměstnanci převzali s tím, že aby to mělo smysl, je nutná vyšší investice,“ připomněl s tím, že odhadovaná cena byla tehdy dva až tři miliony.

Vznikl projekt, studie, původně cílený na střed parkoviště u zimáku. „Mezitím se objevil vítězný návrh čtvrti Dvorce, který počítal i s využitím tohoto místa pro parkování nejen pro stadion ale i obytné domy. Důležité je také, že stavba vznikla v úzké spolupráci s komunitou skejťáků,“ uvedl starosta.

Zmínil, že skateboarding má tradici více než 50 let a v Táboře má velkou základnu nejen na Sojčáku. „Má to i sociální význam, navíc jsme vybrali ikonický materiál, protože se často jezdí po městě po kamenech, chodnících a obrubnících. Ne mramor, ale kvalitní žulu. Díky tomu je skatepark unikátní,“ podotkl s tím, že vyšší investice se určitě vyplatí. „Výsledek považuji za úspěch. Není to pouhý beton s rampami, ale něco trvalého,“ argumentoval Pavlík.

Jen dvě podobné stavby v Evropě

Podrobnosti doplnil jednatel TZMT Jan Benda. Ubezpečil přítomné, že jde o finální sumu a přidal další zajímavé detaily. „Náklady jsou konečné, nepředpokládáme další. Měnila se nejen lokalita ale třeba i dispozice skateparku, došlo k zrcadlovému obrácení oproti stavebnímu povolení. Chtěli jsme, aby sportoviště klesalo s terénem a zapadlo více do prostředí,“ naznačil.

Konstatoval také, že jde skutečně o unikátní dílo za velmi dobré peníze, špičkové sportoviště, na které se konalo dokonce čtyřikrát výběrové řízení na zhotovitele. „Díky tomu se nám cena podařila srazit, nejvyšší nabídla činila až 10,5 milionu,“ vyčíslil Benda.

„Projekt má skutečně specifika, nejen sportovní. Komunita je nadšená a děkovala za unikátní povrch, je to jiné a zajímavé pro provoz samotného sportu. Navíc podle mých informací jde teprve o třetí skatepark podobného typu v Evropě z tohoto materiálu, takový mají jen v německém Berlíně a španělské Valencii,“ popisoval jednatel TZMT. „Rozdíl je pouze 1,5 milionu, pokud by byl proveden v betonu,“ porovnal.

Do areálu mohou také lidé na koloběžkách i kolech, musí se ale řídit návštěvním řádem. „Primárně je prostor určený ale pro inline brusle a skateboarding, věřím, že uživatelé budou ohleduplní,“ dodal Jan Benda. Sociální zařízení nebylo podmínkou, ale návštěvníci mohou v případě potřeby využít WC v zimním stadionu. V místě by mohly v budoucnu vzniknout i nové veřejné toalety.

Zvyšuje kvalitu života a mládež už ho využívá

Místostarosta Lenka Horejsková (Společně pro Tábor) vyjádřila potěšení, že se projekt dotáhl do konce. „Na Pražáku bydlím celý život, vnímám tam dlouhodobě nedostatek sportovišť pro větší děti a mládež. Přibyly dětská hřiště, basketbalové koše, vyžití pro ně, což mě těší. Tento projekt podle mě zvedá i kvalitu života. Tyhle nové sporty totiž táhnou spoustu dětí, které se chtějí hýbat a nebaví je například fotbal, hokej, plávání,“ zmínila s tím, že Tábor se přihlásil do ankety Evropské město sportu, kde jsou jedním z kritérií také možnosti sportování.

Nový skatepark v Táboře na Pražském sídlišti je evropským unikátem, vyrobený je z kvalitní žuly. | Video: Deník/Lenka Pospíšilová

Podobného názoru je místostarosta Radoslav Kacerovský (Tábor 2020), ten se byl podívat i na místě. „Do té oblasti jsem se včera (pozn. red. v neděli 1. září) odpoledne dostal. Byl jsem mile překvapen, že kolem 16. hodiny, kdy panovalo venku opravdu teplo, tak na tom skateboardovém hřišti se pohybovala asi dvacítka dětí odhadem ve věku od osmi do deseti let a moc si to užívaly,“ hodnotil svůj vjem. „Myslím si, že bude perfektně sloužit nejen komunitě, ale i dětem,“ uzavřel Kacerovský.

Usnesení o navýšení základního kapitálu TZMT na tuto akci bylo přijato většinou zastupitelů, konkrétně 15 hlasy přítomných.