Lidé si mohli prohlédnout jejich klubovnu a zajištěn byl i speciální program v místním kulturním sále. Skauting v obci opět táhne, děti v něm nacházejí zábavu, naučí se zajímavé věci a hlavně jsou spolu.

„U skauta jsme teprve několik měsíců. Je to naprostá paráda! Baví nás to, takže máme v plánu chodit pořád,“ usmály se mlaďounké, v průměru devítileté skautky Andrea Strnadová, Irena Jílková a Markéta Dolejší. „Hrajeme různé hry, ale učíme se i důležité informace, například o zakladateli skautské organizace.“

Neocenitelné jsou i různé triky, které nyní holubovská omladina zvládne díky působení ve skautu. „Umíme už třeba některé uzly. Například takzvaná zkracovačka je docela lehká,“ řekla Andrea Strnadová.

Občas skauti z Holubova vyrazí i na výlet. A to i za hranice regionu. „Byli jsme třeba v Písku. Ale tam mě to moc nebavilo, abych řekla pravdu. Spíš Zlatá Koruna byla super,“ řekla Strnadová.

Skauty před dvaceti lety v Holubově obnovoval se svými kolegy Ota Prušák. Je dnes přístup dětí ke skautingu jiný, než tomu bylo tehdy? Podle Prušáka ano. „Dneska jsou děti úplně jiné. Vyloženě vyžadují zábavu,“ řekl Prušák se slovy, že ho práce s dětmi i po těch letech stále baví.

Stejné oslavy se konaly v sobotu i v nedaleké Křemži, kde místní skauti slavili také dvacetiny.