Celá léta pobývali děti z kaplického skautského střediska Jantar při pravidelných výpravách i letních táborech ve všeměřických lomech u Bujanova, kde mají pronajaté tábořiště od Lesů České republiky.Teď pyrotechnici přišli na to, že všechny ty roky tady skauti trávili svůj čas mezi desítkami granátů či nábojů.

Pracovníci specializované firmy, kterou si Lesy ČR najaly na vyčištění tábořiště i jeho okolí od válečného střeliva na základě doporučení policie, tady v posledních dnech našli už na dvě stě kusů munice. Policejní mluvčí Štěpánka Uhlířová upřesnila, že se jednalo o náboje různých ráží a dále puškové či dělostřelecké granáty. „Pyrotechnici odtud odváželi i zásobník do samopalu nebo dělostřeleckou minu," doplnila mluvčí.

Tábořiště, poblíž kterého prý dříve stával německý muniční sklad, je tak nyní veřejnosti uzavřeno. O tom, že se tady nachází tolik munice, kapličtí skauti podle slov jejich vedoucího Petra Kovaříka neměli ponětí.

„O nějakých zbytcích jsme věděli, ale neměli jsme tušení, že je tam munice takové množství," sdělil. „Všechna munice byla pod zemí, takže s ní děti nemohly přijít do styku. A když by náhodou něco našly, třeba v případě, že by munici vykopal nějaký nezodpovědný amatérský hledač a nechal ji na místě, měly děti za úkol to ihned ohlásit vedoucímu. A na nic nesahat," doplnil Petr Kovařík.

Ten zároveň vzpomněl, že skauti kvůli nálezu munice volali policii jen jednou, a to v roce 2002 po velkých záplavách. „Tehdy však nebylo jasné, jestli dva náboje nepřiplavaly odjinud po řece," podotkl Petr Kovařík.

Na průzkumu oblasti budou experti ze specializované firmy podle mluvčího Lesů ČR Zbyňka Boublíka pracovat až do 16. června.

Nenadálé nálezy i přesto skautům program nijak nenaruší. „Zatím jsme kvůli pyrotechnickému průzkumu přesunuli na jiné místo jen jednu výpravu, teď se do lomů na tábor chystáme nejdříve až v srpnu," zmínil Petr Kovařík.

Za to, že odborníci území od nebezpečné munice vyčistí, je rád Luděk Detour, starosta obce Bujanov, v jejímž katastru se bývalé lomy nacházejí. „Zarazilo mě ale, že o pyrotechnickém průzkumu oblasti i následných nálezech munice jsem se dozvěděl až z médií. Nikdo mě o tom oficiální cestou neinformoval," zdůraznil Luděk Detour.

Přestože do tábořiště teď lidé nesmějí, policisté všechny varují, že pokud by munici někde v okolí našli, nesmějí se jí v žádném případě dotýkat. „Vždy je třeba označit místo nálezu nebo u něj setrvat a zavolat na linku 158," poradila mluvčí Štěpánka Uhlířová.