Českokrumlovsko – Nadcházející lyžařská sezona již klepe na dveře a řada lyžařů se jistě nemůže dočkat. Skiareál Hochficht nenechává nic náhodě a jeho supervýkonný zasněžovací systém čítá po letošní investici už devadesát čtyři sněžných děl. Investice vyšla na třicet milionů korun. „Díky pořízení nových kanonů budeme schopni v případě příznivých podmínek zasněžit všech dvacet kilometrů sjezdovek během sta provozních hodin," prozradil Gerald Paschinger, jednatel společnosti Hochficht Bergbahnen.
„Na Hochficht už mám objednanou půlroční permanentku a doufám, že začátek prosince bude příznivý a začne se lyžovat," řekl lyžař Tomáš Kupsa z Horní Plané, který dodal, že ve srovnání s českými lyžařskými areály je Hochficht nejlepší: „Dvacet kilometrů sjezdovek je zkrátka pecka." Celkový počet českých lyžařů na Hochfichtu se za sezonu pohybuje okolo devadesáti tisíc.
Ve skiareálu navíc v posledních letech vzniklo několik pracovních míst pro české občany. „Loni zde pracovalo zhruba pětadvacet lidí převážně z Hornoplánska," uvedl Martin Řezáč, spolupracovník Hochfichtu a ředitel společnosti Destinační managment Lipensko, o. p. s. Tito lidé na Hochfichtu pracují hlavně v gastronomii, ale část z nich i jako obsluha vleku. 
S narůstajícím počtem českých návštěvníků se díky loňskému otevření dětského lyžařského parku Fichtl Kids Park zvyšuje poptávka českých rodin s dětmi po výuce lyžování v českém jazyce. Vedení Hochfichtu se proto rozhodlo vyhlásit na 10. prosince speciální vzdělávací kurz pro české instruktory, kteří po úspěšném složení zkoušek získají prestižní rakouskou licenci opravňující k výuce lyžování na tamních sjezdovkách.

Lipno má pro lyžaře nové sjezdovky

Na sezonu jsou již kompletně připraveni také ve skiareálu Lipno. „Máme nové sjezdovky, do nichž jsme investovali přes sedm milionů korun," uvedl Jiří Falout, mluvčí Lipno servisu. Sjezdovka Jezerní měří 1400 metrů, široká je 30 metrů a vhodná především pro rodiny s dětmi. Vedle ní povede sjezdovka Školní, která je podle Jiřího Falouta unikátní v tom, že bude určena pouze pro děti z lyžařské školy Lipno. „Děti tak budou jediné v České republice a možná i v Evropě, které budou mít vlastní sjezdovku," míní Jiří Falout. Dále vznikne sjezdovka Lišáka Foxe, což je maskot skiareálu Lipno. Další velkou novinkou je dětské lyžařské hřiště Bambiny park pro děti do čtyř let. Zde bude například kolotoč, pohyblivé koberce či slalom mezi pohádkovými figurkami. Pro děti bude navíc každý den probíhat ve skiareálu organizovaná zábava – stavění sněhuláků, koulovačky, stavba lyžařské vesničky apod. „Absolutní novinkou je pak první testovací centrum lyží pro ženy, kde si zájemkyně mohou vyzkoušet, které lyže jim nejvíc vyhovují a vybírat si různé lyžařské doplňky," prozradil Jiří Falout.
Lyžařská sezona na Lipně začala v loňském roce 7. prosince, přičemž toto datum chce vedení skiareálu dodržet i letos. Vše záleží na počasí. Díky dvaačtyřiceti sněžným dělům a tyčím mohou být lipenské sjezdovky, které po letošním navýšení měří 9,6 kilometrů, zasněženy během jednoho týdne.