I když ještě neskončilo léto, ubytovatelé na Lipensku se už připravují na zimní sezonu. Dali hlavy dohromady a první novinka je na světě. O letošní zimní sezoně bude lyžaře na sjezdovku v rakouském Hochfichtu vozit nejenom skibus z Hornoplánska, ale také z dalších míst kolem lipenského jezera.

„Provozovatelé hotelů a penzionů z Frymburka, Lipna nad Vltavou a Přední Výtoně se shodli, že atraktivní rakouské lyžování na Hochfichtu je od Lipenska vzdáleno jenom několik minut jízdy, a toho je třeba využít,“ řekl Martin Řezáč z Lipno Markentingu.

Skibus tak od letoška bude vozit i lyžaře z Lipna nad Vltavou a míst po cestě směrem do Přední Výtoně přes česko–ra〜kouský přechod Guglwald. „Cesta přes tento přechod je nejsnazší možnost, kudy jezdit do Rakouska lyžovat. Je to mnohem blíž než z druhé strany přes Novou Pec nebo Schöneben. Tamtudy od nás jezdit je nemyslitelné. Přes Guglwald z naší části Lipna jezdí spousta turistů,“ řekla starostka Přední Výtoně Regina Houšková. „Lipenský skiareál je výborný, ale rakouské sjezdovky nabízejí zase jiný typ lyžování, zejména pro náročnější lyžaře.“

„My zatím o této novince nevíme, ale pokud je to pravda, tak to bude výborné. Od nás jezdí turisté na Hochficht a na Sternstein, ale hlavně na Sternstein, kde také vycházejí Čechům vstříc a je tam nová kabinková lanovka. Hosté se tam dopravují sami. Snažili jsme se něco takového zorganizovat, ale zatím jsme to nevyřešili,“ reagovala majitelka apartmánů Jezerka v Přední Výtoni Vlasta Volfová.

Zástupci Hochfichtu podpoří ubytovatele u Lipna poskytnutím výrazných slev na skipasy, díky nimž si budou moci vytvořit výhodné balíčky s ubytováním, skipasem a skibusem za jednu cenu.
„Díky balíčku uspoří hosté až několik set korun a děti do deseti let budou lyžovat pouze za jedno euro na den,“ doplnil Martin Řezáč.