Rozdivočelá říčka Polečnice si minulý týden vybrala svoji daň jak ve Starých a Nových Dobrkovicích u Českého Krumlova, tak v takzvané sportovní zóně na Chvalšinské v Českém Krumlově. Podle dosavadních odhadů FK Slavoj se škody jen na majetku tohoto fotbalového klubu vyšplhaly na zhruba šest a půl milionu korun.

Jak včera uvedl sekretář klubu Zdeněk Šváb starší, zcela poničené je podle posudků odborné firmy hlavní travnaté hřiště a musí projít kompletní regenerací s opravou drenážního systému a generální opravou automatického zavlažovacího systému. „Zcela zničený je i umělý trávník třetí generace," konstatoval Zdeněk Šváb starší s tím, že nánosy vod a bahna se dostaly v mnoha místech pod samotný koberec. Dlouhotrvající příval vody zcela vyplavil zátěžovou část písku a hlavně důležitou složku trávníku gumový granulát, který zcela odplaval.

A to ještě není zdaleka vše, protože povodňová vlna zasáhla i traktor a multikáru, což si vyžádá další opravy, částečně poničená jsou i doskočiště pro skok na výšku i do dálky.

Problém je ale s pojištěním. Podobně jako u volejbalových kurtů na protějším břehu Polečnice jsou totiž částky za pojištění pro kluby tak vysoké, že přesahují jejich finanční možnosti. Pojišťovny totiž vědí, že Chvalšinská je záplavové a tudíž velmi rizikové území.

Podle Dalibora Cardy, starosty Českého Krumlova, ale zároveň i činovníka volejbalového klubu je hodnota kurtů odhadnuta zhruba na jeden milion korun. „Zatím netuším, zdali dosáhne škoda téhle částky, záležet bude třeba na tom, jestli nebude kontaminovaný písek. V takovém případě by jeho výměna stála sto tisíc na jeden kurt," doplnil včera Dalibor Carda s tím, že volejbalové kurty také pojištěné nejsou.  Tartanová dráha i lávka pro pěší na stadion směrem od takzvaného Ofsajdu, jsou majetkem města a také dostaly své. Lávka už neexistuje, atletická dráha prošla velkým zásahem vody a bahna, které ucpalo odvodňovací kanály. Hrozí tedy, že dráha takzvaně zbobtná. Naštěstí by ale pojištěna být měla.

Škodám se letos vyhnula Sportovní hala, která v roce 2002 takové štěstí neměla a právní a soudní tahanice, které od tohoto místa odvíjely, se táhly několik let. „Zatím nemám přesné vyčíslení škod na zimním stadionu ani na plaveckém bazénu," dodal Dalibor Carda už z pozice starosty Českého Krumlova. Plavecký bazén se podle něj ale bez následných protipovodňových úprav neobejde. „Budeme muset udělat zpětné klapky na kanalizaci a zabránění průniku vody do strojovny," řekl starosta.

Není od věci připomenout, že návrh na protipovodňové zabezpečení plaveckého bazénu a jeho techniky v suterénu padl už po roce 2002 .