Problém s velikým náporem dětí na místní mateřskou školu alespoň z části vyřeší tento rok Křemže.

Městys se rozhodl zvětšit přístavbou školku v osadě Chlum. „Musíme tam vytvořit jednou novou třídu, což je pro nás letošní prioritní projekt,“ řekl starosta Křemže Josef Troup.

Momentálně už jsou pro projekt připravené podklady. Městys se nyní bude snažit získat dotační peníze.

„Máme hotový projekt a stavební povolení. Tento týden to budeme podávat na kraj, který vypsal grantový program na zvyšování kapacity mateřské školy. Můžeme získat až šedesát procent. Dotace by nám opravdu hodně pomohla,“ řekl Troup.

Pokud by byla Křemže s žádostí o dotaci neúspěšná, nemusejí rodiče smutnit, městys se i tak do stavby pustí. „Máme na to v rozpočtu vyčleněnou částku. Ta by se ale hodila i na spoustu jiných důležitých věcí,“ řekl starosta. Přístavba by měla být hotová do začátku nového školního roku.

Podle ředitele školky Jiřího Thama rozšíření budovy uleví hlavně mateřince v Křemži. „Přetlak dětí je opravdu silný. Museli jsme bohužel v minulém roce odmítnout i rodiče, o kterých si myslíme, že by si školku zasloužili. O umístění dítěte do našeho zařízení mají zájem i rodiče mimo Křemežsko, protože někteří z nich tudy jezdí například do práce,“ řekl Jiří Tham.

Paradoxem je, že školka v Chlumu kvůli nedostatku dětí ještě v nedávné minulosti bojovala o přežití a městys ji musel dotovat. Je proto nutné počítat i s tím, že současný baby boom může skončit.

„Chceme tedy nové prostory upravit tak, aby se případně daly použít i na něco jiného,“ řekl Josef Troup.