Výukovým programům či pořádání akcí pro veřejnost se bude letos věnovat českokrumlovské Ekocentrum Šípek. Tuto činnost aktuálně podpořilo dotací ve výši necelých 250 tisíc korun město Český Krumlov. Ačkoliv je to částka poměrně vysoká, vedoucí Šípku Radka Kubizňáková upozorňuje, že pokryje zhruba čtvrtinu nákladů, které ekocentrum za rok spotřebuje na svůj provoz. Boj o peníze tedy pokračuje i nadále.

K čemu bude přesně grant od města použit?
V podstatě se dá říci, že peníze půjdou na uspořádání akcí pro veřejnost, výukové programy pro žáky škol a s tím spojené náklady na kancelářské potřeby, nájemné prostor Ekocentra a tak dále. Nicméně se na projektu musíme podílet spoluúčastí z jiných zdrojů. Bohužel do dotace od města nejsou zahrnuty mzdové náklady, peníze na mzdy tak musíme složitě shánět jiným způsobem.

Jak je na tom letos Šípek ohledně rozpočtu?
Rozpočet letošního roku je velmi napjatý. Jako nezisková organizace žijeme z dotací, sponzorských darů a peněz, které si na svoji činnost sami vyděláme. Velkých grantů je čím dál méně, a tak se snažíme podávat žádosti na menší dotace, kde je teoreticky o něco větší šance uspět. Ovšem v případě grantových žádostí není jisté nikdy nic.

Nabízí se tedy otázka, jestli není ohrožena budoucnost ekocentra…
V době škrtů a nedostatku financí na všech frontách je velmi těžké na tuto otázku odpovědět. S čistým svědomím mohu ale říci, že já i lektorky děláme vše pro to, aby Šípek do pomyslné propasti nespadl. Držte nám palce, ať se nám to podaří.

Dokáže si Šípek alespoň na část svých nákladů vydělat?
Šípek nevydělává, jen se snaží pokrýt náklady na svoji činnost. Část nám pokrývají poplatky za výukové programy, část prodej zboží, hlavně produktů Fair Trade, a něco také vstupné na akce pro veřejnost. Nově jsme v letošním roce zavedli službu pro rodiče v době školních prázdnin, a to příměstské tábory. Další finance se snažíme získat formou dotací a v neposlední řadě sponzorstvím. Sponzorský dar je pro nás velká pomoc, jelikož je většinou neúčelový a my jej můžeme využít na provoz Ekocentra. V tomto případě může pomoci každý, ať jde o jedince nebo firmu.

Co máte letos v plánu?
V letošním roce toho připravujeme opravdu hodně. Nejbližší akcí je Velikonoční šípkování, které se uskuteční příští středu od 13 hodin. V květnu nás čekají hned čtyři akce a na všechny se moc těšíme. Jen namátkou mohu zmínit, že na 4. května je v plánu promítání filmu Slzy Konga, které bude spojené s návštěvou a komentářem spoluautorky snímku Olgy Šilhové. Dále 13. května prožijeme Netopýří noc, kdy se můžou návštěvníci těšit i na živé netopýry a jejich radiolokaci v terénu. Ve stejný den dopoledne se uskuteční ukázkové povídání o moderních látkových plenách v nově otevřeném Mateřském centru Amálka na Sídlišti Mír. Mezi další velmi důležité akce patří připravovaný školní festival Zelená nápadům. Uskuteční se 9. června v Pivovarských zahradách a půjde o první velkou akci pro školy a veřejnost, kterou Šípek uspořádá. Nesmím opomenout ani letní příměstské tábory, kde máme stále volná místa a rodiče své děti mohou přihlašovat. Všechny podrobnosti a přehled připravovaných akcí zájemci naleznou na našich webových stránkách v sekci Pro veřejnost, na nástěnkách ekocentra v Jelení zahradě a v našem sídle, v KUKu a na našem Facebooku.

Otázkou je, jestli mají Českokrumlovští o ekologické akce či témata zájem. Jak to vidíte?
Dá se říci, že v tuto chvíli testujeme, jaké formy akcí a témata veřejnost zaujmou. Stále máme potíže s účastí na tolika zajímavých akcích. K problému se stavíme čelem a věříme, že se nám pozornost a zájem veřejnosti podaří získat. Co se týče výukových programů, je ze stran škol o naše služby velký zájem. Dospěláci by se od školáků mohou učit. (Smích)