Do Základní školy Fantova v Kaplici se 1. září vstupovalo třemi vchody. Hlavní vchod byl určen pro prvňáčky tří tříd, bočním vchodem do pavilonu ze zahrady přicházeli do školy žáci druhých až pátých tříd a vchodem ze zahrady mířili do druhého pavilonu starší žáci druhého stupně. A tak to zůstane po celý školní rok. „Snažíme se tak omezit bližší kontakty,“ sdělila ředitelka školy Jana Drdáková. „A aby se uvnitř nemíchali rodiče s dětmi. I po rodičích prvňáčků budeme chtít, aby nevstupovali do školy.“

Kolik školáků už je naočkovaných, vedení školy zatím neví. „Rodiče dnes měli předložit certifikáty,“ vysvětlila ředitelka. „Moc jich asi není, některé děti ještě nemají hotové druhé očkování, takže uvidíme v prvních týdnech testování. Žáky kontrolujeme antigenními testy, někteří rodiče, kteří odmítají antigenní testy od ministerstva školství, si mohou přinést své, jež jsou uvedeny v registru ministerstva zdravotnictví. Rodičům to umožnujeme, máme tři čtyři rodiče, kteří si nosí vlastní test a provádí ho dětem tady ve škole.“

Ilustrační foto.
Škola začíná, jihočeští prvňáci zahájí docházku testováním

To ale nic neměnilo na tom, že pro prvňáčky i jejich rodiče byla středa 1. září tradičně velký den. Nové žáčky ve všech třech třídách zaplněných dojatými rodiči tradičně pasovali na prvňáčky král Fanta s královnou Fantovkou, děti přivítal také starosta Kaplice Pavel Talíř. Žáci i učitelé zahájili školní rok v plném počtu.

Noví žáci ale nepřicházeli pouze do prvních tříd. Nové tváře mezi sebou přivítali i šesťáci. Aby se nové děti z okolních obcí snáze začlenily do třídního kolektivu, osvědčily se takzvané adaptační pobyty, kdy si děti užívají společného pobytu. „Pořádáme adaptační pobyty pro šestáky, ale tentokráte nikam nevyjedeme,“ řekla Jana Drdáková. „Adaptační pobyty se budou odehrávat ve škole, možná i nějaké to spaní, ještě uvidíme podle toho, jak se bude vyvíjet situace a jak dopadneme v testování. Ale počítáme s nimi a chceme tak přivítat nové šesťáky.“

Učitelé jsou připraveni i na to, že se v tomto školním roce budou muset u žáků vypořádat s některými mezerami ve vzdělání v důsledku covidových pauz. „Děti určitě nějaké mezery mají,“ přitakala Jana Drdáková. „Myslím si ale, že jsme distanční výuku zvládli docela dobře. My jsme hodně brzy, už loni na jaře, najeli na výuku přes počítače, takže když to na nás na podzim spadlo, byli jsme připraveni. Dětem jsme se opravdu věnovali, těm, které se nezapojovaly, se věnovaly asistentky. Půjčili jsme dětem tablety, nakoupili techniku, opravdu jsme se snažili. Samozřejmě počítáme s mezerami a úpravou učiva, upravili jsme i školní vzdělávací program, takže doufám, že jsme připraveni na všechno.“

Ilustrační foto.
Porod v sanitce, či doma zvládají záchranáři i po telefonu, je to však rizikové

Většina dětí se do školy těšila, ale ty starší už tolik ne. „Ne, do školy jsme se netěšily,“ smály se Daniela, Adriana, Klára a Andrea z 8.C. „Rozhodně ne. Hlavně na to ranní vstávání. Ale na kamarády ano.“

Škola připravuje novinku. Výstavbu nové auly. Ta vyroste jako nástavba na pavilonu dílen a kuchyňky a bude sloužit ke společenskému setkávání i výukovým programům. Náklady by se měly pohybovat kolem 13 milionů korun. S podporou evropských peněz stavbu chystá město. „Aulu chystáme dle projektu, který připravila Fantovka,“ doplnil starosta Pavel Talíř. „V současnosti běží výběrové řízení, takže se již přihlašují dodavatelské firmy.“

„V aule například plánujeme mediální učebnu zaměřenou na výuku jazyků, přírodních věd, budou se tam odehrávat setkání s veřejností, i setkání na téma svět práce s prezentací jednotlivých oborů,“ pokračovala ředitelka. „Je tam i malá dílnička, protože se snažíme podporovat řemesla. Máme například kroužek šití. Babičky k nám chodí vyrábět s dětmi, péct, děti s babičkami pletly.“ Stavba nové auly má začít ještě v letošním školním roce.