Jak zpestřit dětem vyučování, neustále vymýšlejí pedagogové škol. Oblíbeným trendem poslední dobou je využívání školních zahrad. Například na zahradě křemežské základní školy se objeví solární panely. Ačkoliv budou plně funkční, poslouží jen k výuce.

„Už brzy by měly být nainstalovány. Dostali jsme na celý projekt dotaci 70 tisíc korun,“ řekl v pondělí ředitel křemežské školy Jiří Tham. „V první řadě půjde o učební pomůcku. Panely budou ukazovat hodnoty, kolik energie zrovna vyrábí. Samozřejmě je využijí hlavně fyzikáři.“

Ředitel však nevylučuje, že v budoucnosti panely poslouží alespoň jako minimální alternativní zdroj energie. „Máme v plánu na stejném místě postavit i přírodní učebnu. Pokud by se opět naskytly nějaké peníze, mohla by se připojit přenosná baterie. Kantor by si pak díky tomu mohl pustit například rádio,“ vysvětlil Tham.

Plné využití

Přírodní učebna je další vizí, jak školní zahradu využít. V budoucnu by se děti měly učit na čerstvém vzduchu například biologii. Momentálně ale nejsou na takový záměr peníze. „Celkově by měla zahrada sloužit nejen biologii. Plánujeme na ní otevřít i naučnou stezku,“ řekl Tham.

Naučná stezka bude představena při dni otevřených dveří, který škola uspořádá někdy na jaře.

Naučná stezka nebude určená jen křemežským školákům. Evropské byliny i jiné rostliny mohou obdivovat například po práci i dospělí. „V odpoledních hodinách máme v plánu zavést otvírací dobu pro veřejnost, která si tak prohlédne naši malou botanickou zahradu,“ řekl ředitel Jiří Tham.

Vše dle norem

Přeměnou projde například i zahrada mateřské školy v Benešově nad Černou. Ta už si vyžaduje kvůli nevyhovujícím prvkům celkovou rekonstrukci.

„Její stav už opravdu není nejlepší. Neodpovídá normám. Naštěstí jsme dostali 285 tisíc korun dotaci, která nám velice pomůže,“ řekla benešovská starostka Veronika Korchová.

Díky investici do benešovské školní zahrady budou mít rodiče po právu pocit, že si jejich dítka hrají na bezpečném a moderním hřišti. „Dá se říct, že zahrada bude celá nová. Děti se mohou těšit na nové herní prvky a tak podobně,“ řekla Korchová.

V budově školky sídlí i mateřské centrum Klubíčko, které bude prostory nové zahrady také využívat.