VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šlapárnu zelí zachraňovala i velvyslankyně

Český Krumlov - Víte, kde najdete ve městě bývalou šlapárnu zelí? Přímo na břehu řeky Vltavy.

1.10.2010 1
SDÍLEJ:

První sympozium po povodni. Zleva Anna Horváthová, Ivica Vidrová Langerová, Sevim Cizer, Peter Roller, Jindra Viková, Merike Hallik-Ökva.Foto: Archiv Miroslava Párala

Je to naprosto nenápadné stavení na periferii Latránu, postavené v místech bývalých hradeb. Prakticky nikdy nebylo obydlené, nebylo a nejspíše ani není historicky ničím výjimečné.

Proč se tedy o něj zajímat? Protože příběh šlapárny zelí má v sobě všechny prvky dramatu – od těžkých začátků po mocný vzestup a mezinárodní věhlas až po neuvěřitelný pád a fénixovské znovuzrození. Ostatně, posuďte sami.

Dějství první: „Objekt rozdělovaly kóje, kde se ukládalo dříví, uhlí, ale i různé odpady z vedlejší hospody,“ vzpomíná krumlovský sochař Miroslav Páral. „Byl to krysinec plný odložených starých omastků a zbytků. Když jsem to tu vyklízel, bylo mi z toho na zvracení.“

Dům s přilehlou stodolou nepatří sochaři, ale pronajal si jej před lety dlouhodobě s tím, že jej opraví.

První problém – krov a samotná statika objektu. Krov byl amatérské konstrukce, tlačil na obvodovou zeď. Pásy klenby držely na čestné slovo, střecha i zeď byly před zřícením, stačilo silněji dupnout.

„Musel jsem budovu zachránit, ale památkáři mi při tom nedovolili krov rozebrat. Holý nesmysl,“ říká sochař. Ale nakonec se vymyslela technologie, která dům zachránila.

Dějství druhé: Postupem doby se zvládly všechny stavební úpravy exteriéru i interiéru. Za konstrukci zavěšených schodů uvnitř dokonce autor získal oficiální architektonickou cenu. Je zde galerie – společenský prostor, na terase posezení, ve šlapárně zelí bar. Sídlí zde Agentura českého keramického designu, jejíž hlavní duší je právě Miroslav Páral.

Jak praví oficiální slogan: Agentura je jedinou uměleckou organizací v České republice, která ve svých galeriích celoročně představuje keramickou tvorbu profesionálních umělců Čech a Moravy. Tu představuje formou společných výstav. Navíc, vystavené exponáty jsou prodejné. Tato poznámka je důležitá a ještě v našem putování sehraje důležitou roli.

Dějství třetí: Tuzemský i mezinárodní věhlas, přijíždějí umělci z celého světa, kteří tady mají možnost zdarma bydlet, pracovat, tvořit svá díla, která poté vystavují a prodávají.

V srpnu 2002 přichází povodeň. Přeplněné Lipno pouští stavidla naplno a podstatná část centra Českého Krumlova je pod vodou.

Shodou okolností musí Miroslav Páral pár dní předtím vyklidit svůj depozit v jiné budově a umělecká díla přemisťuje do sídla agentury. „Jen na cizích sochách, obrazech a grafikách napáchala povodeň škodu za dva miliony dvě stě devadesát tisíc korun. Ještě dodnes se mi o tom těžko mluví, ale až na jednu jedinou výjimku to po mně chtěli všichni sochaři zaplatit,“ shrnul Miroslav Páral.

Ano, profesionální sochaři z celé republiky, jímž díla patřila, většinou Páralovi známí, požadovali náhradu škody. Exponáty byly zkrátka na prodej a mnohým autorům bylo jedno, zda je vzala voda, čert, nebo zákazník. Chtěli své peníze.

Miroslav Páral skutečně až donedávna škodu postupně splácel. Nervové vypětí a konfliktní situace udělaly své. Sochař skončil na jednotce intenzivní péče.

Dějství čtvrté: K milionovým škodám na uměleckých dílech se přidala další, téměř třímilionová, a to na exteriéru i interiéru stavby, keramických pecích, technologiích. Jednalo se vedle šlapárny zelí i o další dva objekty, které slouží jako ateliéry. Nejvýraznější pomoc zorganizovala velvyslankyně Estonské republiky, které se podařilo získat 1,8 milionu korun. Sumu rozdělila na dvě poloviny. Jedna šla Agentuře, druhá Egon Schiele Art Centru.

„Tady se mohl člověk jenom poučit. Byla to pro mne obrovská škola v mezilidských vztazích. Mnoho kamarádů jsem ztratil a nové přátele nabyl, jsem bohatší,“ uzavřel vzpomínání Miroslav Páral.

Autor: Zdeněk Zajíček

1.10.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Výřez z celooblohového snímku bolidu ze 3. prosince 2017 pořízeného automatickou digitální bolidovou kamerou české bolidové sítě na stanovišti Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Světlé pozadí oblohy je způsobeno měsíčním úplňkem.

Kusy meteoritu se zatím nenašly

FOTOGRAFIE, která odstartovala pátrání.

Praděd padl za války, rodina z Prachatic nezapomíná

Tříletý polobezdomovec a brutální agresor v tramvaji: Prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 14. prosince 2017.

Krajská peněženka roste

České Budějovice – Jihočeský kraj bude v příštím roce hospodařit se 16,6 miliardy korun, přestože počítá s příjmy 15,2 miliardy korun.

AKTUALIZOVÁNO

Při nehodě se těžce zranil řidič

Vodňany – Nákladní automobil se ve čtvrtek před 16. hodinou čelně střetl s osobákem na obchvatu Vodňan.

Odešel Bořivoj Lauda, emeritní ředitel Alšovy jihočeské galerie

České Budějovice - Ve čtvrtek 7. prosince zemřel akademický malíř, grafik a restaurátor Bořivoj Lauda, emeritní ředitel Alšovy jihočeské galerie (AJG), který působil ve vedení instituce v letech 1970 až 1986.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT