Veselou zábavou žije od pátku městys Frymburk. Městys a zejména náměstí ovládly jubilejní desáté slavnosti, kterými Frymburští otevírají turistickou sezonu.

„Prapůvod slavností je dvojí,“ říká starosta Frymburka Oto Řezáč. „Na jejich počátku, kdy jsme se rozhodovali, v jakém období je budeme pořádat, jsme hledali, co občany s městem spojuje. Jednou z možností byl křesťanský symbol. U nás máme kostel sv. Bartoloměje, ale jeho svátek připadá na srpen. Jenomže to by naši občané ze slavností mnoho neměli, protože v té době jsou nejvíce pracovně vytíženi,“ vysvětloval.

Frymburští ale chtěli slavnostmi otevírat léto. „Aby se naši lidé pobavili, než naplno vstoupí do turistické sezony. A to držíme, stejně jako zachováváme guláš a pivo zadarmo,“ podotkl s úsměvem starosta.

Spolu s Frymburskými se ale mohou bavit všichni návštěvníci. Ohňostroj už nestihnou, ten čertovsky jiskřil v pátek, ale program je bohatý až do neděle. Celé rodiny i jednotlivci se mohou například dnes od 8 do 15.30 hodin zapojit do celodenní putovní hry Frymburský pranýř. Na trase po celém frymburském poloostrově je čekají například střelba z luků, praků a kuší, opičí park s lanovými překážkami, malování obličejů v chameleónově ráji, cyklojízdy zručnosti, horolezecká stěna Spiderman, penaltové střely na speciálně upravenou branku či disciplína zvaná lidská moucha – skočíš, letíš, pak se přilepíš, jak, to uvidíš.

V pivním stanu na náměstí v sobotu hrají hudební skupina Corso, Gipsy band Mulatčag a večer Papouškovo sirotci. V kulturním domě nebude od 17 chybět tradiční divadlo. Tragikomedii zahrají Karel Roden a Jana Krausová.

Bigbeatový nářez od 19 hodin se ze střelnice přesunul do Clubu Nautilus. Parník bude vozit zdarma od 9.30 do 10.30 hodin a od 12.30 do 13.30 hodin. A v neděli program pokračuje od rána až do odpoledne divadelními a hudebními vystoupeními v pivním stanu, kde od 14.30 hodin zazpívají své největší hity Petr Spálený a Miluška Voborníková.