Páteční průvod šel po trase Horní-náměstí-Svornosti-Na Louži-Široká-Dlouhá-Latrán-Nové město-Pivovarská zahrada, stejnou trasou půjde i v sobotu. Ale ještě předtím, v 15 hodin, centrem projde hlavní průvod Slavností pětilisté růže, ten historický. Podrobný program najdete ZDE.

Páteční odpoledne Slavností pětilisté růže 2023.
OBRAZEM: Slavnosti pětilisté růže v Krumlově jsou v plném proudu. Podívejte se

„V průvodu připomeneme legendu Dělení růží s praotcem Vítkem z Prčice a jeho syny, nejvýznamnější představitele šlechtického rodu Rožmberků, Viléma z Rožmberka a Petra Voka z Rožmberka se svým dvorem, rybníkáře a stavitele Jakuba Krčína, významné alchymisty, umělce a architekty, představitele šlechtických rodů Eggenberků a Schwarzenberků se skupinou postav commedie dell´arte vymalovaných v Maškarním sále zámku a další,“ zve na monstrózní podívanou Jan Vozábal, ředitel Městského divadla Český Krumlov.

Na náměstí vystoupí Vesna

Vystoupí zde Vesna, dámská hudební skupina charakteristická folkovou duší a snovostí mísící se s uhrančivou world-music s historickými kořeny. Vesna se letos účastnila Eurovision Song Contest 2023. Dál se mohou návštěvníci těšit například na folkovou skupinu Lakomá Barka, Krless se světskou středověkou hudbou, BraAgas s lidovými písněmi středověké Evropy nebo Deloraine, brněnskou skupinu, která ve svých písních zpracovává témata z dávných pohanských dob.

Zdroj: Deník/Zuzana Gabajová

Slavnosti zakončí v sobotu před půlnocí slavnostní ohňostroj na jižních zámeckých terasách, který bude zahájen antickým průvodem alegorických vorů plujících na řece Vltavě. „Připomeneme si tak, že Slavnosti pětilisté růže jsou situovány převážně do období renesance, která je výrazně inspirována antikou a je oslavou radosti ze života, svobody ducha, koncem středověku v myšlení i jednání a počátkem moderní doby,“ dodává Jan Vozábal.

Největší středoevropské setkání a exhibiční ne-závod příznivců oplachtěných prken z minulého století, to je sobotní Old School Windsurfing Cup na Windy Pointu v Černé v Pošumaví.
Kam za zábavou na Krumlovsku? Na windsurfing cup, traktoriádu či Benátskou noc