Většina lidí míří na českokrumlovské Slavnosti pětilisté růže za odpočinkem a novými zážitky. Pro členy přípravného štábu slavností se však dny historického veselí stávají zkouškou organizačních schopností a pevných nervů.

V sídle štábu, který každoročně nachází zázemí v jedné z hereckých šaten Městského divadla v Českém Krumlově, bylo rušno i včera dopoledne.

10.05: Drnčící telefon zvedá Ivanka Kladivová z Městského divadla, jež se spolu s jednou brigádnicí stává každoročně pod vedením ředitele divadla Jana Vozábala duší největších českokrumlovských slavností. Obyvatel centra města na druhém konci „drátu“ si stěžoval, že mu zatím nebyly doručeny volné vstupenky na sobotu, kdy bude vstup do města zpoplatněn.

„Kolegyně u vás doma už byla, ale protože vás tam nezastihla, musíte si vstupenky vyzvednout osobně v divadle,“ trpělivě vysvětluje Ivanka Kladivová. „Lístky dáváme jen z ruky do ruky. Lidé si totiž často stěžovali, že jim vstupenky nikdo nedoručil, mnohdy ale neprávem,“ dodává na vysvětlenou poté, co položí sluchátko telefonu.

10.15: Nástěnka vedle stolu Ivanky Kladivové se plní prvními informacemi. Nechybí podrobný program slavností, kontakty na všechny členy organizačního štábu včetně příslušníků záchranných složek nebo umělce, kteří na slavnostech vystupují.

„Prakticky všichni herci, muzikanti či kejklíři, jejichž umění budou moci lidé o víkendu v ulicích Krumlova obdivovat, projdou touto místností. Zjišťují zde, kde budou ubytováni, vyzvedávají se jim povolení k vjezdu do města anebo o sobě dávají vědět, pokud se cestou na slavnosti dostanou do potíží, například uvíznou v dopravní zácpě. V takovém případě jim někdy i vyjíždíme naproti, aby stihli svůj výstup,“ vysvětluje Ivanka Kladivová v šatně, kam se dočasně přestěhovala ze své kanceláře ve druhém patře divadelní budovy.

10.22: V neveliké místnosti štábu, jíž vévodí veliký stůl, jsou vyskládány krabice s igelitovými sáčky. Jsou v nich trička s logem slavností a symbolem pečeti Viléma z Rožmberka, jenž bude ústřední postavou letošního ročníku českokrumlovského svátku historie. Nechybí ani plakáty s programem slavností, které si většina účinkujících odváží z Krumlova na památku, anebo barel s vodou, jejíž pomocí svlažují umělci vyschlá hrdla.

Ivanka Kladivová kontroluje, zda už se nabilo asi dvacet vysílaček, které co nevidět rozdělí mezi produkční, kteří budou na hladký průběh programů slavností dbát o víkendu v ulicích města.

10.35: Na nástěnce vedle stolu už visí i oficiální listina, jež zvěstuje, že Městský úřad v Českém Krumlově svým rozhodnutím potvrdil na nadcházející sobotu zábor veřejných prostranství v centru města. Přeloženo do neúřednické řeči: město dalo svolení k tomu, aby se při vstupu do centra v sobotu vybíralo vstupné.

„Každoročně sem totiž chodí turisté, kteří si stěžují, že o slavnostech v Krumlově nikde neslyšeli, a vstupné platit nechtějí. Tady to proto máme černé na bílém,“ říká Ivanka Kladivová, pro kterou ve slavnostní dny začíná pracovní doba úderem sedmé ráno a končí kolem druhé hodiny ranní příštího dne.

„Do města se o víkendu vůbec nedostanu. Každoročně mám snahu projít se alespoň od divadla na náměstí, ale většinou nedojdu dál než k Hotelu Růže a už mi zvoní telefon,“ usmívá se

11.00: Napilno má i Veronika Malátová z pokladny divadla, jež ve vedlejší místnosti spolu se svou kolegyní prodává vstupenky na slavnosti a zdarma je vydává těm, kteří na to mají nárok – tedy obyvatelům centra města a lidem, kteří zde v době slavností podnikají či pracují.

„Letos jsme nechali vyrobit asi 28 tisíc vstupenek. Objednali jsme je už v polovině dubna. Poté přišlo na řadu jejich přepočítání a rozdělení na prodejní místa,“ popisuje Veronika Malátová.

Lidé jsou podle ní doslova u vytržení z textilních náramkových vstupenek, které jsou novinkou letošního ročníku. „K dostání jsou ale jen v předprodeji. V sobotu u vstupních bran do města už lidé zakoupí jen ty klasické, papírové,“ dodává Veronika Malátová.