20.06 hod.: V krajskm městě na odstranění následků větrné smršti nasadila společnost FCC České Budějovice na 40 pracovníků k mimořádnému úklidu. 
„Desítka našich zaměstnanců držela pohotovost již od nedělního večera. Po domluvě s magistrátem města hned v pondělí vyslali dispečeři do ulic na 40 lidí a veškerou volnou techniku,“ uvedl Radim Kolář ze společnosti FCC České Budějovice. Nad rámec běžného úklidu města byly v permanenci tři valníky na úklid komunikací a překážek na nich, dva valníky s osádkami zajišťovaly úklid centra města a na hlavní tahy byly nasazeny dva velké zametací vozy. V ulicích se hromadilo především spadané listí, zbytky ulámaných větví ze stromů, drobnější odpad, ale i menší části střešních krytin, rozbité tašky. Pracovníci s košťaty tak měli plné ruce práce a kontejnerové vozidlo odpad nepřetržitě odváželo. 
Pomáhal též vysavač na listí pořízený v loňském roce. „Vysavač sběr a nakládání komunálního odpadu, listí a trávy výrazně usnadňuje a urychluje,“ vysvětlil náměstek primátora Ivo Moravec. „Nyní se tedy skvěle osvědčil i mimo plán úklidu komunikací.“

19.35 hod.: Na jihu Čech zůstává kalamitní stav vyhlášen pouze v okrese Český Krumlov. Aktuálně je 2700 domácností bez elektřiny, ale předpoklad je, že bude většina poruch na Strakonicku a Prachaticku opravena. Zůstane pouze porucha v oblasti Pohorská Ves, Malonty, Bělá což je asi 500 odběrných míst.

18.00 hod.: Podle Správy železnic jsou na jihu Čech nyní čtyři úseky, kde kvůli následkům silného větru nemohou jezdit vlaky, a to z Jindřichova Hradce do Kamenného Malíkova, z Rybníka do Lipna nad Vltavou, z Nových Hradů do Českých Velenic, neprůjezdný je též úsek Lnáře - Kasejovice. Až do páteční 14. hodiny by podle webu Českých drah měl zůstat neprůjezdný také železniční úsek z Horního Dvořiště do Summerau na trati z Českých Budějovic přes Kaplici do Linze.

16.35 hod.: Provoz vlaků v úseku Kájov - Volary (přes Černý Kříž) se postupně obnovuje, náhradní autobusy ještě pojedou místo některých vlaků, než se provoz stabilizuje. Ve středu by se už mělo jezdit bez problémů, pokud nenastane nějaká nečekaná komplikace, hlásí dopravce GW Train Regio a. s.

Lyžařský areál na Hradišti v Písku je zavřený.16.28 hod. Z důvodu silného větru je uzavřený lyžařský areál na Hradišti v Písku. Na sjezdovku navíc spadl strom. Informace o dalším provozu najdete na webových stránkách skiarenapisek.cz nebo na jejich facebooku, případně můžete volat na telefon 602 450 987.

16:19 hod. Mimořádné uzavírky tratí podle informací Českých drah:
Trať 195: úsek Rybník – Lipno nad Vltavou, plánovaný konec: středa, 12:00
Trať 196: úsek Horní Dvořiště – Summerau, plánovaný konec: pátek, 14:00
Trať 199: úsek České Budějovice – Gmünd NÖ, plánovaný konec: úterý, 18:00
Trať 220: úsek Praha-Holešovice – České Budějovice, plánovaný konec: úterý, 15:45
Trať 226: úsek České Velenice – Veselí nad Lužnicí, plánovaný konec: úterý, 15:45
Trať 225: úsek Jindřichův Hradec – Počátky-Žirovnice, plánovaný konec: úterý, 18:00

16:02 hod. Hasiči celé úterý pokračovali v odklízení následků orkánu
Podle mluvčí jihočeských hasičů Venduly Matějů je situace v porovnání s tou pondělní už mnohem méně dramatická. "Jestli se ve statistikách HZS Jihočeského kraje za pondělí objevilo více než tisíc událostí, ke kterým hasiči vyjeli, tak v úterý jsme k 15. hodině na 151 výjezdu," porovnala.
Počty událostí spojených s odklízením následků orkánů v úterý (stav k 15. hodině):
Českobudějovicko: 21
Českokrumlovsko: 18
Jindřichohradecko: 31
Písecko: 19
Prachaticko: 9
Strakonicko: 14
Táborsko: 39

15:51 hod. V lesích na Strakonicku se zatím škody počítat nedají, jde tam o život  
Jasné je, že další škody, které napáchal orkán Sabine, budou v lesích. „Zatím nemám představu, jakou spoušť vítr v lese napáchal. Kolem cest jsem viděl podle prvních odhadů tak sto až dvě stě kubíků padlého dřeva, ale s ohledem na vlastní bezpečí jsem přímo v lese zatím ani nebyl, a to samé bych doporučoval i lidem,“ uvedl Jiří Plechatý, který je starostou obcí Třebohostice a lesníkem v jedné osobě. Stromy v lesích mohou být silou větru nalomené a vyvrácené a hrozí nebezpečí úrazu. Stejné varování vydávají obce a města také před vstupem do parků a na hřbitovy.
Na Strakonicku v pondělí hasiči vyjížděli k 135 událostem, které byly přímo spojené s odklízení následků orkánu. Pro srovnání, v celém kraji měli hasiči 1 035 výjezdů k takzvaným vícečetným událostem.
Podle tiskové mluvčí hasičů Venduly Matějů jich bylo nejvíce spojeno s odklízením stromů spadaných na silnice, železnice nebo dráty elektrického vedení. „Přibližně třetinu zásahu tvořilo zajišťování uvolněných střech, tašek nebo jejich částí, ukotvování či sundavání billboardů, cedulí či reklam nebo například zabezpečování uvolněných komínů,“ dodala Vendula Matějů.

15:36 hod. Tratě, na kterých stále komplikují provoz uzavírky kvůli následkům Sabine podle informací Správy železnic:
Polná na Šumavě – Kájov           
Jindřichův Hradec – Kamenný Malíkov - pád stromu        
Kájov – Černý Kříž
Rybník – Lipno
Vimperk – Volary
České Budějovice – České Velenice
Nové Hrady – České Velenice - pád stromu       

15:29 hod. Firma GW Train Regio obnovila provoz na trati z Čičenic do Nového Údolí přes Prachatice a Volary. Dále zůstává omezený provoz na jejích tratích ze Strakonic do Volar a z Českých Budějovic do Černého Kříže. Na trati ze Strakonic do Volar zřídí tento dopravce náhradní autobusovou dopravu v úseku Vimperk – Volary a na trati 194 pak v úseku Kájov - Volary.

14:41 hod. „Na jihu Čech trvá nadále kalamitní stav. I když se nám podařilo snížit počet domácností bez elektřiny z 9 500 na 4 400, stále zbývá hodně poruch k odstranění. V několika případech se jedná o těžce přístupný terén, konkrétně v oblasti Pohorská Ves, Malonty, Bělá. Další místa, kde se pracuje na opravě distribučního zařízení jsou: Horní Planá, Bujanov, Vyšší Brod, Český Rudolec a Studená. Na Strakonicku jsou to Chelčice, Číčenice a Vodňany, na Prachaticku Němčice,“ uvedla před chvílí mluvčí E.onu Božena Herodesová.

13:58 hod. Orkán s něžným jménem pročesal les u Turovce 
 
Od pondělního večera 10. února přibyly další škody i na Táborsku, v Plané nad Lužnicí orkán strhl fasádu bývalé herny, kolem řeky Lužnice směrem na Roudnou i v lese mezi Kvasejovicemi a Krotějovem jsou polámané a vyvrácené stromy.

13:51 hod. Stále bez elektrického proudu jsou druhý den obyvatelé Svatého Tomáše, kde padl strom i na jeden objekt, ale ne obytný. „Stromy tu v okolí padají v lese a hlavně na dráty,“ informoval v úterý starosta Přední Výtoně Jan Bittner. 

13:46 hod. Orkán se vyřádil i na památkách. Střechy českokrumlovského zámku čekají opravy

Vichřice Sabine se nevyhnula ani jihočeským památkám. Podle Zdeňky Škabroudové z Národního památkového ústavu (NPÚ) České Budějovice z úseku náměstka ředitele územní památkové správy se škody způsobené větrem právě sčítají. V parcích došlo k polámání stromů a větví, dále zaznamenala poškození na památkách v Plzeňském kraji, které jsou také ve správě NPÚ České Budějovice. Vítr postihl na jihu Čech hlavně střechu českokrumlovského zámku.

Podle kastelána Pavla Slavka má zámek 8 hektarů střech na 46 budovách. "Nyní obcházíme jednotlivé střechy a zjišťujeme škody," uvádí. Zdá se, že každá z nich je nějakým způsobem poškozená. Čtyři objekty mají středně těžká poškození, tj. více jak 10 až 15 metrů čtverečních. Jedná se například o horní hrad, hrádek a solnici.

Nyní je potřeba nakoupit pět až deset palet tašek a zalátovat největší otvory. "Nastane i trpělivá dlouhá práce na hřebenáčích a nárožích, jejichž poškozením dojde ke stálému zatékání," myslí si kastelán. Opravy tedy budou mít dvě etapy. První, k odstranění největších poškození, nastane tento týden, bude trvat čtyři pět dní. Další přijde na přelomu dubna a května, kdy se bude pracovat s maltou a budou potřeba vhodné podmínky.

Prvotní odhady škod byly vyčísleny na 150 tisíc až 200 tisíc korun.

12:45 hod. V úterý v poledne spadl strom přes vozovku na silnici 408 u Dačic. Na místě zasahují hasiči a vyjeli sem i policisté. Dopravní komplikace se tu předpokládají zhruba do jedné hodiny.

12:35 hod. Město Český Krumlov vydalo varování, ve kterém občanům důrazně doporučuje, aby z důvodu narušení stability lesních porostů nevstupovali do lesních porostů, například na Krumlováky oblíbený Dubík nad zámeckou zahradou.

12:14 hod. Tábor - Orkán Sabine, který se přehnal přes Českou republiku, zaměstnal všechny složky integrovaného záchranného systému. Plné ruce práce měli po celý den i táborští strážníci.

12:11 hod. Vyšší Brod - Stále bez proudu, už více než 24 hodin, jsou některé části Vyššího Brodu. Starosta města Milan Zálešák ale doufá, že to potrvá jen do odpoledne. "Před chvílí nás E.ON potěšil, protože už jednu větev zprovoznili. Bezproudí tak máme momentálně pouze v ulici Míru, Zahradní, K Vltavě a 5. května," řekl. "Do dnešní třinácté hodiny by měli všechny opravy zvládnout, záleží na charakteru poruch."

12:09 hod. Od úterního rozbřesku se hasiči, technická četa i vedení města zabývají škodami a problémy, které napáchala vichřice Sabina. Spodní část Velešína je doposud bez dodávek elektřiny.

11:50 hod. Po pondělním náročném dnu řešili policisté a hasiči na silnicích Táborska řadu problémů i v úterý 11. února ráno. V důsledku větrného počasí padaly stromy, některé úseky pokryla současně i námraza.

Padlý strom zastavil dle vyjádření tiskového policejního mluvčího Miroslava Doubka dokonce i dálnici D3, a to na 83. kilometru. "Stalo se tak krátce před sedmou hodinou ranní. Ve směru na České Budějovice byly zablokovány oba jízdní pruhy, ve směru na Prahu pak strom zasahoval částečně do jednoho jízdního pruhu," popsal ranní událost.

Do padlého stromu narazilo jedno vozidlo, druhé pak nedaleko od místa události narazilo do svodidel. Nehody se naštěstí obešly bez zranění.

"Díky rychlému zásahu policistů i hasičů byla dálnice během několika desítek minut opět plně průjezdná," sdělil Miroslav Doubek.

Policie připomíná řidičům, že pády stromů, a to nejen na Táborsku, hrozí v lesních úsecích zejména na silnicích II. a III. tříd i nadále. "Opatrnost je tak stále na místě," uzavřel doporučením.

Strom omezil provoz na 83. kilometru dálnice D3 na Táborsku v úterý 11. února ráno.

11:22 hod. Situace na jihu Čech se výrazně zklidňuje. Po pondělní zhruba tisícovce výjezdů jihočeských hasičů, v úterý počty zásahů výrazně poklesly. Do jedenácté hodiny hlásí hasiči osm událostí spojených s odklízením následků orkánu Sabine na Českobudějovicku. Deset na Českokrumlovsku, 21 na Jindřichohradecku, dvanáct na Písecku, pět na Prachaticku, osm na Strakonicku a nejvíce 26 na Táborsku.

11:13 hod. "U Bujanova, části obce Skoronice likvidovali profesionální hasiči ze stanice Kaplice následky nehody osobního auta, které narazilo do stromu. Nehoda se obešla bez vyproštění, zraněná osoba byla v době příjezdu hasičů z vozu venku. Převzali si ji zdravotníci ZZS. Jednotka zajistila havarované auto protipožárním opatřením a provedla kontrolu úniku provozních kapalin. Nehodu šetřila Policie ČR," informovala mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

10:58 hod. Policisté v úterý řešili další problémy související s orkánem Sabine a to hlavně na Táborsku. Padaly tu další stromy a jeden zastavil dokonce i dálnici D3, a to na 83 km. „Stalo se tak krátce před sedmou hodinou ranní. Ve směru na České Budějovice byly zablokovány oba jízdní pruhy, ve směru na Prahu pak strom zasahoval částečně do jednoho jízdního pruhu. Do padlého stromu narazilo jedno vozidlo, druhé pak nedaleko od místa události narazilo do svodidel. Nehody se naštěstí obešly bez zranění,“ řekl táborský policejní mluvčí Miroslav Doubek. Hasiči strom z dálnice odstranili za několik desítek minut.

10:27 hod. V Miloňovicích vítr utrhl střechu bytovky

Českou republikou proletěl v pondělí orkán Sabine. Jen na Strakonicku vyjížděli hasiči celkem k 135 událostem, které byly spojené se silným vichrem.

V Miloňovicích nadzvedl vítr střechu na bytovce. „Bylo to kolem jedenácté hodiny. Foukl silnější vítr a střecha se nadzvedla a jeden z bytů zůstal otevřený. Je to docela problém, protože nemůžeme sehnat nikoho, kdo by nám to pomohl opravit a zakrýt,“ říká správce Jan Krupička, který je i jedním z obyvatel. Lidé se bojí, že pokud do domu naprší, odnese to nejen odkrytý byt, ale i ty pod ním.

Rozebrané střechy a části střech nebo přístřešků jsou zatím nejzávažnějšími škodami, které evidují v Generali České pojišťovně. „První pojistnou událost spojenou s orkánem Sabine jsme řešili už v pondělí před osmou hodinou ráno. Ale situace není zatím tak vážná, jak jsme se obávali. Ovšem ještě se to během týdne může změnit. Například až lidé pojedou na chaty nebo chalupy, teprve zjistí, jaké škody u nich vítr napáchal,“ uvedl za pobočku Generali Česká pojišťovna ve Strakonicích Tomáš Petrášek. Kolik pojistných událostí skutečně pojišťovna řešila, bude jasné až přibližně za měsíc. Hlavně mladší lidé totiž škody nehlásí osobně na pobočce, ale spíše přes internet a po telefonu.

9:31 hod. SŽDC v úterý v 9:10 uvedla: Z bezpečnostních důvodů, z důvodu poškození trakčního vedení nebo kvůli pádu stromů do dopravní cesty byl zastaven provoz na následujících úsecích tratí: 
trať:        úsek: 
194         Polná na Šumavě – Kájov 
194         Kájov – Červený Kříž 
227         Telč – Třešť 
197         Prachatice – Volary  (do 11. 2. do 12 hodin) 
197         Volary – Nové Údolí
225         J. Hradec – Kamenný Malíkov - pád stromu 
225         Výh. Kamenný Malíkov – Popelín - pád stromu 
202         Malšice – Sudoměřice u B. - pád stromu 
201         Záhoří – Písek - pád stromu 
195         Rybník – Lipno (ve čtvrtek, hodně popadaných stromů a poškozené trakční vedení včetně sloupů) 
198         Vimperk – Volary (do 11. 2. do 12 hodin)
199         Č. Budějovice – Č. Velenice

9:09 hod. Kalamitní stav, který v Jihočeském kraji vyhlásili energetici, dál platí. Na distribučním území firmy E.on, které zahrnuje Jihočeský kraj, Vysočinu a Jihomoravský kraj je bez elektřiny stále zhruba 20 000 domácností. „Evidujeme 58 poruch na vysokém napětí a na 200 poruch na nízkém napětí. Na jihu Čech je bez elektřiny stále na 9 500 domácností na Českokrumlovsku, Jindřichohradecku a na Táborsku. Naplánované práce v nejvíce postižených lokalitách, které souvisejí s výměnou elektroměrů nebo řádem preventivní údržby rušíme a všechny lidi zapojujeme do obnovy dodávek elektřiny,“ řekla mluvčí E.onu Božena Herodesová.

9:03 hod. Na silnici 4093 v obcích Turovec a Sezimovo Ústí ve směru Tábor - Měšice popadalo dvacet stromů. Komunikace je tu v délce zhruba kilometru dočasně uzavřena. S dopravním omezením je třeba tu počítat podle informací Policie ČR v úterý zhruba do šestnácté hodiny.

8:36 hod. Policisté upozorňují na dopravní omezení na silnici 135 v obcích Vesce a Soběslav v okrese Tábor. Silnice je tu uzavřena v obou směrech, protože nad ní visí vyvrácený vzrostlý strom. Na jeho odstranění pracují silničáři. Doprava je odkláněna přes obec Čeraz. Omezení by mělo platit podle současných odhadů do 11. 2. 2020 20:05 hodin.

7:48 hod. Policie ČR v úterý ráno informovala aktuálně o třech místech v kraji, kde spadly stromy na silnice kolem sedmé hodiny na zhruba hodinu omezily provoz. A to na dálnici D3 – na 82 kilometru na trase Mezno – Ševětín ve směru na České Budějovice, kde spadl strom přes celou šířku vozovky. Dál pak na silnici 23 u Jindřichova Hradce a na silnici první třídy číslo 4 u Vimperka. Tady projedou s opatrností jen osobní auta – pro kamiony strom silnici dočasně zablokoval. Hasiči a silničáři pracují na odstranění těchto mimořádných událostí.

7:32 hod. České dráhy hlásí i úterý ráno výluky na několika tratích kvůli pádům stromů a následkům orkánu Sabine. 

Omezení stále platí na trati 195: úsek Rybník – Lipno nad Vltavou do 12.02.2020 do 12:00 hodin. Také na trati 196: úsek Horní Dvořiště – Summerau do 11.02.2020 do 18:00 hodin. Dále na trati 199: úsek České Budějovice – Gmünd NÖ do 11.02.2020 do 08:00 hodin a na trati 227: úsek Třešť – Telč do 11.02.2020 do 08:00 hodin. 

Překážky na trati České dráhy hlásily nad ránem na trati 203: úsek Bělčice – Blatná, trati 220: úsek Roudná – Planá nad Lužnicí, trati 220: úsek Praha-Holešovice – České Budějovice, trati 226: úsek České Velenice – Veselí nad Lužnicí a trati 225: úsek Jindřichův Hradec – Počátky-Žirovnice. 

Správa železniční dopravní cesty pak upozorňuje na svém webu také na to, že sále nejedou vlaky dopravce GW Train na trati z Čičenic do Volar a Nového údolí. Do půlnoci pak byla předpokládána i uzavírka trati z Polné na Šumavě do Kájova.

7:09 hod. Bez energií je na jihu 9 500 domácností. 

Během pondělního večera se podařilo podle Martiny Slavíkové, vedoucí Koncernové komunikace skupiny E.ON v České republice, snížit počet domácností bez elektřiny o 14 000. "Bez elektřiny je tedy na našem distribučním území přibližně 19 000 domácností," uvedla krátce před 23. h.

Na jihu Čech trvá kalamitní stav. Bez elektřiny je zde v tuto chvíli přibližně 9 5000 domácností.

"Práce v terénu opět začnou v úterý v brzkých ranních hodinách. Počítáme s nasazením maximálních možných kapacit," ujišťuje Martina Slavíková.

7:07 hod. V úterý prozatím nevyjedou vlaky na žádných pošumavských tratích, které provozuje společnost GW Train Regio a. s. na Šumavě. "Vzhledem k tomu, že ještě stále se nepodařilo odstranit všechny popadané stromy, očekávejte i ve středu komplikace při cestování. Vlaky mohou být nahrazeny autobusy nebo rušeny úplně," upozorňují.


Z Horní Plané a Volar dál na Šumavu, do stanic Nová Pec, Černý Kříž, Stožec nebo Nové Údolí, žádné náhradní autobusy nejezdí


Toto varování platí zejména pro tratě na Šumavě č. 194, 197 a 198, tedy ty mezi Budějovicemi a Černým Křížem, Číčenicemi a Novým Údolím a Strakonicemi a Volary.


Aktuální informace najdete na webu společnosti zde (http://www.gwtr.cz/cs/o-spolecnosti/omezeni-provozu). Zároveň se můžete také podívat do systému GRAPP zde (provoz.szdc.cz/grappnv) nebo se informovat na telefonním čísle 733 785 009

7.00 hod. V úterý 11. února bude podle předpovědi jihočeských hydrometeorologů zpočátku převážně zataženo s občasným deštěm a postupně proměnlivou oblačností. Místy budou přeháňky, nad 500 m srážky smíšené nebo sněhové. Nejvyšší denní teploty dosáhnou 3 až 6 °C, na horách v 1000 m kolem bude -2 °C.

Foukat bude čerstvý, přechodně až silný západní vítr o rychlosti 8 až 12 m/s, místy s nárazy 15 až 25 m/s, tedy až 90 km/h, na horách až 30 m/s, tedy až 110 km/h. K večeru bude vítr slábnout.

Čerstvý vítr bude i nadále podle názoru hydrometeorologů působit komplikace v dopravě a energetice. Nebude však tak silný jako předchozí den. Přesto platí výstraha hydrometeorologů před silným větrem, který bude dál páchat škody.

Na horách hrozí místy tvorba sněhových jazyků.

Co je orkán:
Orkán je nejvyšší (dvanáctý) stupeň Beaufortovy stupnice síly větru, zapisuje se jako 12° B. Označuje vítr o rychlosti 32,7 m/s (118 km/h) a více.
Znaky orkánu na souši: Ničivé účinky odnáší domy, pohybuje těžkými hmotami.
Znaky orkánu na moři: Vzduch plný pěny a vodní tříště. Moře zcela bílé. Dohlednost velmi snížena. Není výhled.