Prakticky není v centru místečka, kde by se nemuselo v Českém Krumlově za parkování platit. To komplikuje život hlavně Krumlovákům. Přitom zřejmě jenom málo z nich ví o existenci výhodné bodové karty.

„Nevím, o co jde,“ zní většinou odpověď místních na otázku, co to je bodová karta. Drtivá většina oslovených lidí, ať už obyvatel Českého Krumlova, nebo i okolních obcí a měst, nemá o významu a využití bodové karty ani tušení. A přitom existuje už sedm let.

Plastovou kartičku s magnetickým záznamem je možné zakoupit například v Infocentru na náměstí. Stojí dvě stě korun a obsahuje nabitý kredit, ze kterého se jejímu držiteli postupně odečítají platby za využití hlídaných záchytných parkovišť Českokrumlovského rozvojového fondu.

„Primárně je určena pro všechny, kdo jezdí do Českého Krumlova, nebo jeho obyvatele a jejich návštěvy se pohybují v časovém rozmezí buď ráno a dopoledne nebo odpoledne a večer či přes noc,“ vysvětlil v úterý ředitel Českokrumlovského rozvojového fondu Miroslav Reitinger.

Čili jde o to, že v době od půl třetí odpolední do desáté hodiny dopolední následujícího dne platí držitel karty pouhé dvě koruny za hodinu parkování. Od desáté hodiny dopolední do půl třetí odpolední pak plnou sazbu.

Z toho vyplývá, že je to ideální řešení levného parkování pro ty, kteří si například po práci potřebují autem dojet do centra Českého Krumlova, zaparkují v Jelence, pod poštou nebo u soudu a jdou si v centru zařídit cokoliv potřebného.

Karta vychází vstříc především Krumlovákům, ale trvalým bydlištěm ve městě není nikterak omezena. Může si ji tedy koupit kdokoliv odkudkoliv.

Jak je možné, že se stále opakují stesky některých obyvatel kvůli příliš drahému parkování, aniž by tušili, že existuje toto výhodné řešení?

„Nevím. Každým rokem se o kartě pravidelně objevuje zpráva třeba v městském zpravodaji,“ říká Reitinger s tím, že produkt patří mezi standardní nabídku Fondu.

Není to například kvůli nevýrazné propagaci nebo názvu karty? „Když nad tím tak přemýšlím, možná by se mohla jmenovat jinak,“ dodává ředitel.

Parkování s bodovou kartou

- je určeno pro příležitostné opakované parkování na kterémkoli z parkovišť P1, P2 a P3 dle potřeby zákazníka
- magnetická bodová karta umožní parkování s využitím výrazné slevy parkovného ve vymezených denních a nočních hodinách (od 16 do 10 hodin za hodinovou sazbu 2 Kč = 2 body),
- produkt vhodný zejména pro obyvatele města, nominální hodnota bodové karty 200 Kč (= 200 bodů)
- karta umožňuje vjezd na parkoviště vložením do vjezdového stojanu, při výjezdu zaplatí zákazník adekvátní parkovné bodovou kartou prostřednictvím výjezdového stojanu, který odečte z bodové karty příslušný počet bodů dle skutečné doby a ceny parkování,
- bodové karty jsou k zakoupení v Infocentru na náměstí Svornosti čp. 2 nebo na centrálním dispečinku Parking Servisu.