Říká se, že jen máloco se zapomíná rychleji než to, co politik slíbil voličům těsně před volbami. Je to pravda? V některých případech ano.

Poznámku Zdeňka Zajíčka O zapomínání si přečtěte ZDE!

Co se slibovalo?

Víte, že českokrumlovští občané by mohli mít ve městě nízkoenergetický dům a v něm ekocentrum, více solárních kolektorů, mělo by tu být více malých vodních elektráren?

Na autobusovém nádraží by měl stát nebo by se tady měl budovat moderní dopravně turistický terminál s ubytovacími, stravovacími, obchodními a dalšími službami?

Na Chvalšinské by mělo vzniknout hotelové rekondiční centrum s aquaparkem? Že by se vedení radnice mělo pravidelně scházet s občany města a ti že by měli navíc mít k dispozici i bezplatnou telefonní linku pro podávání stížností a připomínek?

To je jen malá část návrhů, které měly českokrumlovské politické strany a sdružení před třemi lety na svých propagačních letácích.

Stav po třech letech

V současné době jsou v městské radě zastoupeny ODS, Sdružení nezávislých (Město pro všechny), sdružení Krumlov potřebuje změnu a KDU-ČSL.

Jak reagovali někteří radní a vedení radnice na otázky Pamatujete si své předvolební sliby? Co se už podařilo splnit a co ještě ne? Asi nejvýraznějším příkladem změn za poslední tři roky jsou události kolem českokrumlovského zimního stadionu.

Před třemi lety byl k vidění například propagační předvolební leták KDU-ČSL s úsměvy na fotkách, kde se předávaly šeky nezanedbatelných hodnot a vedle stálo toto:

„Místní organizace KDU-ČSL dlouhodobě podporuje hokejový klub HC Slavoj Český Krumlov. V letošním roce klub obdržel od (zástupců) organizace finanční příspěvek v hodnotě 200 tisíc korun.

Do budoucna hodlá místní organizace KDU-ČSL za přispění svých poslanců, krajských a městských zastupitelů pomoci HC Slavoj s vybudováním důstojného zázemí na činnost klubu. Především se šatnami a dalšími prostorami nutnými ke kvalitní sportovní přípravě. A nyní?

Za posledních 10 let investovalo město do stadionu přes 40 milionů korun. Podle emotivního vyjádření zástupců klubu na posledním jednání zastupitelstva byly tyto prostředky přinejmenším nedostačující. Klub dokonce před měsícem inicioval vznik petice, v níž vyzývá vedení města k urychlenému jednání:

„Vážený pane starosto a zastupitelé města Český Krumlov, tato petice upozorňuje na urychlenou nutnost rekonstrukce a modernizace areálu Zimního stadionu Český Krumlov, když jeho jednotlivé objekty, součásti a zařízení se nachází v neutěšeném a velmi vážném havarijním stavu, hrozícím újmou na zdraví a v nejhorším případě na životech dětí a mládeže, provozujících v tomto zařízeni své volnočasové a sportovní aktivity. A to ani nemluvíme či nepíšeme o do očí bijící ostudě města Český Krumlov.“

Tato slova dokonce vyburcovala radního Jana Vondrouše k návrhu, aby se stavem objektu znovu zabývala rada. „Chci, aby vedení klubu jasně doložilo svá tvrzení. Pokud by byl stadion opravdu v havarijním stavu, jak hokejisté tvrdí, musíme jej zavřít,“ řekl Vondrouš.

Co je nyní kolem českokrumlovského zimního stadionu nového?

„Na úřední desce města byl záměr prodeje budovy zimního stadionu včetně příslušenství a pozemků vyvěšen 27. listopadu, od této doby běží lhůta 40 dní pro podání nabídky,“ upřesnila mluvčí radnice Jitka Augustinová.

Minimální kupní cenu stanovili zastupitelé na horní hranici znaleckého posudku 15 milionů korun.

Rozhodování zastupitelů a radních o vyhlášení záměru prodeje podpořil i více než rok známý fakt, že sportovní klub si našel investora a veřejně požaduje po městu, aby tomuto investorovi tento majetek prodal.

Uzávěrka nabídek žádostí je 5. ledna 2010. Předložené nabídky budou podle mluvčí protokolárně otevřeny na jednání rady města a posléze budou předloženy k rozhodnutí radě města a následně zastupitelstvu města.

Dodatek: Vyhlášení záměru prodeje ještě neznamená, že se prodej uskuteční.

Něco se nepovedlo, to je pravda

Předvolební materiál KDU-ČSL obsahuje více než 30 bodů, které by se daly charakterizovat jako předvolební sliby. Na dotazy odpovídá českokrumlovský radní za KDU–ČSL Jan Vondrouš.

Pamatujete si své předvolební sliby?
V každém bodě jsou obecné věci, to má každá partaj stejné. Asi je neumím vyjmenovat všechny z hlavy, to se přiznám, ale sám za sebe jsem byl autorem části o sportu.

Splnily se vaše představy v této oblasti?
Myslím, že přinejmenším do financování sportu jsme vnesli systém. Dnes se odstranila určitá protekce některých velkých klubů.

A co situace kolem zimního stadionu a podpory hokeje?
To se nepovedlo.

Proč?
Důvodů bylo mnoho. Pád vlády, nové volby, výměny ministrů školství, to byly všechno momenty, které celou tuto záležitost ztížily. Město tam má dluh, přiznávám. Vůči hokeji nemám pocit, že bych se jim nějak pomstil. Jeden čas jsem jim zařídil i takové financování, že z toho žili dva roky. Rozhodně si nemyslím, že by bylo na stadionu (myšleno v městském majetku) životu nebezpečno. Možná, že je nebezpečno, ale v šatnách klubu.

Bylo nutné, aby situace dospěla k vzájemnému osočování?
Současná situace, která panuje kolem stadionu i hokeje, zcela jistě povede k řešení. Ať už toho, že se objekt prodá, nebo ne, a pak musí nastat něco jiného. Na druhou stranu vůbec nejsem nadšen z klubu, který sice vede krajský přebor, a kde hrají skoro samí Budějovičáci. Co mě na tom má bavit? Proč mám platit cesťáky? My tady máme své hráče, ať hraje klub na prostředku tabulky, ale ať v něm hrají místní, to je vzkaz hokejovému klubu.

Slibovali jste také řešení skály Pod Kamenem…
My jsme spolu s Miroslavem Kalouskem tenkrát, když skála spadla, zařídili tu současnou přeložku. To stálo dva a půl milionu korun. Stojí tam sice dodnes, ale kdybychom to neudělali, tak by se asi stále jezdilo oklikou přes Vyšehrad. Dotace na sanaci byla městu přislíbena, nyní už je věc v rukách Ředitelství silnic a dálnic, kde se protahuje výběrové řízení.

Umělý nadjezd u skály Pod Kamenem

Podle Jana Vondrouše zajistila peníze na provizorní obchvat kolem krizového místa při příjezdu do Českého Krumlova KDU–ČSL. To ale nebylo součástí předvolebních slibů. Sanaci skály ovšem město samo nezvládne. Je třeba dotačních peněz.