V kraji je totiž málo ambulantních lékařů ochotných brát pohotovostní služby. V otevřeném dopise na to upozornil tento týden vedoucí krajského odboru zdravotnictví Petr Studenovský, jenž zároveň vyzval lékaře, aby se do služeb zapojili.

Ne všichni praktici s tím ale souhlasí. Patří mezi ně vodňanský lékař Otakar Stiebler. „Pracuji deset hodin denně, pět dní v týdnu. Kromě práce s pacienty samozřejmě musím vést dokumentaci, vyplňovat nálezy pro okresní správu sociálního zabezpečení nebo vypisovat pojistky,“ vyjmenoval. „V současnosti rozhodně nemám časový prostor na to, abych mohl zodpovědně držet pohotovost,“ doplnil.

Opačného názoru je lékař z Mladé Vožice Miroslav Smažík. Na pohotovostních službách se podílí, slouží v Táboře. „Ale vím, že nás je na Táborsku bohužel mizivé procento. Rozhodně bych byl pro to, aby se zapojilo kolegů lékařů víc,“ zmínil.

Pohotovostní služby jsou Jihočechům k dispozici v osmnácti městech, přičemž ve dvou z nich – Českých Budějovicích a Táboře – zajišťují lékaři i zubní pohotovost.

Grafika znázorňuje, kolik pacientů lékaři ošetřili loni na pohotovosti v okresních městech a jaká byla celková čísla za všechny pohotovostní ordinace.Zdroj: Deník

Grafika napravo znázorňuje, kolik pacientů lékaři
ošetřili loni na pohotovosti v okresních městech
a jaká byla celková čísla za všechny pohotovostní ordinace.