Plané sliby i nařčení z podplácení provázely jednání o povolení stavby fotovoltaické elektrárny v Rožmberku nad Vltavou. Tu investor zamýšlel postavit asi na dvouhektarovém pozemku poblíž komunikace vedoucí do Hrudkova.

Stavbu rožmberští zastupitelé zamítli. A to i přesto, že investor jim předložil velmi lákavou nabídku. „Podle ní bychom měli ročně získat do rozpočtu města přerozdělením daní z činnosti firmy provozující elektrárnu 1,8 milionu korun.

Kromě toho nám investor přislíbil tisíc korun za každého obyvatele na podporu zájmové či kulturní činnosti a dále každoroční dar ve výši 36 tisíc korun. Firma, která by elektrárnu provozovala, navíc měla sídlit v Rožmberku,“ vyjmenovala všechna lákadla starostka Vladimíra Kolářová.

Když si však sundala růžové brýle, všechny iluze ztratila. „Na finančním ředitelství jsem si ověřila, že ze slíbené částky 1,8 milionu korun bychom podle principu rozpočtového určení daní do pokladny města získali jen necelých šest tisíc ročně. Jak jsme pak investorovi mohli uvěřit jeho další sliby, když nás již na samotném počátku jednání uvedl v omyl?“ položila řečnickou otázku starostka.

Sluneční elektrárna se Vladimíře Kolářové znelíbila o to více, že jednání o její stavbě vyvolala vlnu fám. Podle nich si například zastupitelstvo mělo vzít úplatek za to, že záměr investora schválí.

„Povídalo se ale i to, že zastupitelé stavbu elektrárny nepovolili, neboť tuto šanci chtějí dát jinému investorovi. Je opravdu s podivem, kdo si může takové nesmysly vymýšlet,“ kroutila hlavou starostka.

Obyvateli města Václavu Chalupovi se rozhodnutí zastupitelstva zamlouvá. „Taková stavba by na vytipovaném místě určitě nepůsobila hezky. Stačí, když koukáme k Rakousku a na horizontu vidíme ty nevzhledné vrtule větrných elektráren,“ uvedl.