Ivana Ambrusová řediteluje už pět let českokrumlovským Domům s pečovatelskou službou (DPS).

Tato obecně prospěšná společnost v současné době poskytuje dvanáctihodinový pečovatelský servis sedm dní v týdnu. Jen obědů pro seniory během dne rozvezou její pracovníci sto deset. Tím však není nabídka DPS zdaleka vyčerpána.

Co nyní chystáte nového?
Sestavili jsme například grant na takzvanou Akademii třetího věku s tématem Kultura a historie Českého Krumlova. Pokud jej v rámci komunitního plánování schválí vedení města, pak by tato akademie měla během dubna až června poskytnout určitý vzdělávací servis zájemcům z řad seniorů.

Kdo se do tohoto vzdělávání bude moci přihlásit?
Senioři, tedy lidé od šedesáti let věku. Přednášky by v případě schválení podpory městem mělo absolvovat až dvacet pět seniorů a měli by je obstarat vynikající lektoři.

Léta už poskytujete tísňovou telekontaktní péči. Ta stále běží?
Ano. A dokonce jsme také zažádali o grantové peníze na její další rozšíření po celém Jihočeském kraji.

Služba se rozšiřuje kromě pevných telefonních linek i na mobilní operátory. Ovšem pokud by se chtěl někdo ze seniorů přihlásit ještě nyní a má doma pevnou linku, pak může také, a to ihned. Volné kapacity ještě máme.

Telekontaktní péče skrze dispečink v Domech s pečovatelskou službou na dálku hlídá seniory například z Českého Krumlova, Kájova, ale i z Prachatic, Větřní, anebo Písku.

Pro kolik seniorů vlastně teď poskytujete služby?
Máme k dispozici 63 bytů pro seniory, pečovatelskou službu poskytujeme sto padesáti seniorům, na telekontaktní linku je napojeno 70 klientů a na odlehčovací službě jsou v tuto chvíli čtyři klienti.

Některá podobná zařízení v současné době více či méně bojují s nedostatkem peněz. Jak jste na tom vy?
Dotace nám z ministerstva práce a sociálních věcí přišla v osmdesátiprocentní výši, zbytek hradí z rozpočtu město. O dotace žádáme hlavně kvůli tomu, že chceme rozšířit naše služby.