VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Směnu hasiči vždy zahajují cvičným výjezdem

Český Krumlov - Za čtyřiadvacetihodinovou službu toho chráněnci svatého Floriána stihnou hodně.

7.10.2010
SDÍLEJ:

Každý začátek směny je stejný – nejdříve je nutné kontrolovat, zda je výstroj kompletní a technika funkční. Zásahový džíp nevyjímaje. Na snímku hasič Václav Komárek.Foto: DENÍK/Martin Tröster

Devatero řemesel musí ovládat každý, kdo chce bojovat s přírodními živly a zmírňovat následky lidských tragédií. Hasiči jsou totiž nejen skvělými řidiči, ale i zručnými automechaniky, nezdolnými siláky, obratnými horolezci či znalci chemických zákonů. A v neposlední řadě trpělivými úředníky, kteří se kamarádí s počítačem.

6.50: Stejně jako každodenním ruchem ožívají krumlovské ulice, je středeční ráno rušné i v garážích místní hasičské stanice. Úderem sedmé hodiny totiž členům směny A začíná po čtyřiadvacetihodinové službě dvoudenní volno, jejich kolegům ze směny B naopak nastává šichta, která skončí až příští ráno.

„Směny se střídají v celé republice podle shodného systému a ve stejný čas. Každý hasič tak ví třeba i tři roky předem, ve které dny bude mít službu,“ vysvětluje velitel českokrumlovské požární stanice Jaromír Maurer.

Dlouhá služba hasičů je rozdělena do několika částí. Od 7 do 15 hodin se věnují dennímu zaměstnání. „V této době hasiči například opravují auta a další techniku nebo se připravují na různé soutěže a cvičení,“ popisuje Jaromír Maurer.

Poté následuje fyzická a odborná příprava. V rámci každé směny hasiči absolvují školení, tužit svou fyzickou kondici a zároveň relaxovat pak mohou ve vlastní tělocvičně, a to na posilovacích strojích, u pingpongových stolů anebo s tágem v ruce při kulečníku. Hodinu před půlnocí začíná noční klid, během něhož se hasiči mohou v jedné ze tří ložnic, jimiž je českokrumlovská stanice vybavena, prospat.

„Většinou se nám podaří na pár hodin usnout. Jsou ale i služby, kdy máme až sedm výjezdů. A když je třeba větrná kalamita, jsme venku nepřetržitě,“ potvrzuje hasič Jan Smetana z právě končící směny, že poplach je tady svatý. Ať zazní v sedm ráno, ve tři odpoledne anebo o půlnoci, členové sloužící směny musejí všeho nechat a nasednout do aut.

7.00: Ženský hlas z reproduktoru, který touto dobou zní ve všech stanicích profesionálních hasičů po celé republice, právě oznamuje, že je čas vystřídat směny. „Technika je v pořádku, předávám ti směnu,“ hlásí velitel týmu A Milan Vitek svému kolegovi Karlu Mondekovi, zatímco hasiči, jimž služba právě začíná, jsou seřazeni mezi auty s veškerou svojí výstrojí.

„Každé ráno se kontroluje, zda má každý u sebe to, co mít má, aby pak nikdo u zásahu nemohl říct, že mu některá část výstroje chybí,“ komentuje počínání svých kolegů Jaromír Maurer. Doplňuje, že do výstroje každého hasiče patří kromě zásahového obleku a dvou párů bot také opasek, přilba, pracovní rukavice, rukavice do vody, sekyrka a svítilna. Každý pak proti podpisu převezme také svou vysílačku. Pro případ, že by se jednotka dostala do zásahu na místo, kam signál vysílaček nedosahuje, má velitel směny k dispozici také mobilní telefony.

7.05: Hasiči kontrolují úplnost i funkčnost vybavení jednotlivých zásahových vozidel. Vzápětí do nich také nasedají a vyjíždějí na volné prostranství před garážemi. Ranní šero náhle prořezávají modré záblesky od zapnutých majáků. Zkouška musí být zkrátka se vším všudy. „S auty vyjíždíme i proto, že používáme naftu s biosložkou a u té je nutné motor aspoň jednou denně nastartovat,“ podotýká Jaromír Maurer.

V hasičských garážích lze nalézt automobily různého stáří i druhu – od veteránů, v nichž hasiči k zásahům už nevyjíždějí, přes několik vozidel, která pamatují zlaté časy českého automobilového průmyslu, až po nejnovější automobily převážně zahraniční provenience. I vozidla s několika křížky na karoserii se však blýskají, jako by právě vyjela z továrny.

„Menší opravy a repase si zajišťujeme sami. Když se lak oprýská, plechy obrousíme a znovu nastříkáme,“ ukazuje velitel směny Karel Mondek na Tatru 815 s mohutným žebříkem, kterou shodou okolností právě dnes čeká technická kontrola.

Každé vozidlo je se svým stanovištěm v garáži „spoutáno“ kabelem, na který je napojeno. „Těmi vede elektřina nebo vzduch. U aut s brzdami na vzduch musíme udržovat stále nafoukané vzduchojemy, abychom mohli kdykoliv rychle vyjet. Zároveň dobíjíme akumulátory, aby nebyly problémy se startováním,“ říká Karel Mondek.

O svá auta se hasiči starají nejen před zásahem, ale i po něm. Musejí je totiž umýt, doplnit hasicí směsi a především pohonné hmoty. Nafty musí být v automobilech tolik, aby zaplnila vždy alespoň 90 procent objemu nádrže. Důvod je jednoduchý – včasný dojezd na místo zásahu, které může být třeba až na druhém konci regionu, a bezproblémový návrat do českokrumlovské stanice, kde mají hasiči vlastní malou čerpací stanici.

7.20: Chodbami hasičské stanice se rozléhá siréna. Na programu je pravidelná zkouška technologií, při níž se prověřuje funkčnost sirén nebo automatického otevírání bran, ale i technologie, která spouští semafory na Budějovické ulici ve chvíli, kdy na ni hasiči při poplachu vyjíždějí z vedlejší Hasičské.

„Vše je řízeno na dálku z budějovické centrály, takže ve chvílích, kdy je vyhlášen poplach, nám vrata garáží otevřou z Budějovic. Vše směřuje k tomu, aby stanice byla bezobslužná. Když například všichni hasiči, kteří právě slouží směnu, vyjedou k zásahu, vše by se tu mělo samo pozavírat,“ popisuje Jaromír Maurer.

7.30: Velitel směny Karel Mondek usedá k počítači. Zde ve speciálním programu vybírá ze seznamu příslušníků své směny ty, kteří před půl hodinou do práce skutečně nastoupili. „V jedné směně je standardně 13 lidí, sloužit jich ale musí nejméně osm,“ upřesňuje velitel.

Jednotlivým pracovníkům pak přiřazuje dílčí funkce – někdo zastává post technika strojní služby, a má tak na starosti automobily, další zase drží chemickou službu a podobně. Následuje rozdělení posádek jednotlivých aut. Někdo je pro dnešní den velitelem vozu, další řidičem. Tuto funkci zastávají zejména ti zkušenější, na rychlou jízdu těžkým automobilem v hustém provozu totiž žádné kurzy nejsou.

„Mnozí z nás ale náklaďák řídili už předtím, než se přidali k hasičům. A když k nám přijdou mladí kluci bez praxe za volantem, zpočátku je necháváme řídit hlavně při jízdách od zásahu, kdy se nemusí tolik spěchat,“ říká Karel Mondek.

7.40: Velitel stanice Jaromír Maurer zahajuje ve své kanceláři poradu s kolegy, kteří mají při dnešní směně na starosti jednotlivé služby, tedy chemickou, technickou nebo strojní. Řeší se všechno možné – od toho, že je potřeba uklidit pytle s pískem, které zůstaly venku před stanicí, přes organizaci pátečního hasičského cvičení v areálu českokrumlovského hradu a zámku až po posílení víkendových služeb kvůli organizačnímu zajištění dalšího ročníku Krumlovského vodáckého maratónu.

7.45: Zatímco porada je v plném proudu, v nedaleké jídelně cinkají hrnečky a talíře. Hasiči totiž právě snídají. „Je na každém z nás, zda se nasnídá doma před cestou do práce, anebo tady, s kolegy. Pro obědy si jezdíme do města, večeři si opět každý obstarává po svém,“ popisuje běžnou praxi Karel Mondek. „Je to tu jako doma,“ ukazuje místnost s moderní linkou i vedlejší „obývák“, kde se hasiči scházejí při školeních anebo zde tráví čas odpočinku sledováním televize.

V jednom kole

- Do středeční čtrnácté hodiny zasahovali hasiči na Českokrumlovsku u 712 událostí.
- Vloni hasiči vyjížděli k 930 případům, na jeden den tedy připadá 2,55 výjezdu.
- Profesionální hasiči v regionu slouží v Českém Krumlově, Kaplici, Frymburku a Křemži.

Autor: Martin Tröster

7.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 18 000 Kč Ostatní pracovníci v sociálních službách v oblasti ambulantních a terénních služeb a domácí péče Pracovník/ice v sociálních službách. Požadované vzdělání: nižší střední. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovník/ice v sociálních službách - vzdělání nižší střední odborné i vyšší, v ideálním případě v souladu se zákonem 108/2006 Sb., o sociálních službách (praxe v sociální oblasti výhodou), možno i absolvent. Pracoviště Charitní pečovatelská služba, ORP Kaplice. Prac. poměr na dobu určitou s možností prodloužení, prac. úvazek plný, prac. doba jednosměnná. Nástup 1.1.2019. Mzda 18.000,-- - 22.000,-- Kč hrubého. Náplň práce: podíl na přímé realizaci poskytování sociální služby dle z. č. 108/2006 Sb., o soc. službách, ve znění pozd. předpisů, přímá práce s uživateli, poskytování základního sociálního poradenství, individuální plánování, dokumentace a administrativa, revize standardů kvality sociální služby, propagace sociální služby. Požadujeme: znalost zákona č. 108/2006 Sb. o sociálních službách, orientace v problematice sociální práce a legislativě, trestní bezúhonnost, otevřený a vřelý vztah k cílové skupině - senioři dobré komunikační a organizační schopnosti, ochotu se dále vzdělávat, zodpovědnost, otevřenost a flexibilitu, schopnost týmové spolupráce, empatie, dobrý psychický a fyzický stav, schopnost zvládat zátěžové situace, znalost práce na PC, řidičský průkaz skupiny B. Po splnění podmínek týden dovolené navíc, supervize a odborný dohled, profesní rozvoj, profesionální přístup s přátelskou atmosférou, zajímavou a kreativní práci. Kontakt: Mgr. Kateřina Žižková tel. 731 604 402, katerina.zizkova@charitakaplice.cz.. Pracoviště: Charita kaplice, Náměstí, č.p. 42, 382 41 Kaplice 1. Informace: Kateřina Žižková, +420 731 604 402. Výroba - Výroba Montážní dělník 15 550 Kč Montážní dělníci výrobků z kovů Montážník svařování. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15550 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: Montážník svařování - vzdělání nižší střední odborné. Pracoviště Kaplice. Pracovní poměr na dobu určitou, prac. úvazek plný, nástup od 1.11.2018, prac. doba dvousměnná. Mzda od 15.550,-- Kč hrubého. Požadujeme: oprávnění na svařování plamenem (letování mědi - ČSN 050601, ČSN 050610). Kontakt: Palinčak Serhij, tel.: 774 495 530.. Pracoviště: Neo crafts s.r.o. - pracoviště kaplice, Samota, č.p. 253, 382 41 Kaplice 1. Informace: Serhij Palinčak, +420 774 495 530. Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 120 Kč Svářeči Svářeč CO2. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč, mzda max. 155 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Informace o pracovním místě:, , Nabízíme pracovní příležitost SVÁŘEČŮM, kteří mají praxi v oboru a mají ZK nebo EN 135 - CO2 (EN nemusí být platné) a jsou ochotni pracovat ve směnném provozu - 2 směnný., , Místo výkonu práce - Kájov, okr. Český Krumlov., , Po absolvování svařovací zkoušky je nástup možný od 8.11.2018 nebo dle domluvy., , Náplň práce:, - svařování CO2 ve výrobním podniku, , Požadujeme:, - praxi se svařováním metodou 135, platné EN 135 výhodou, - spolehlivost, - ochotu pracovat, - znalost technické dokumentace, , Nabízíme:, - platové ohodnocení: 120,-Kč - 155,-Kč/h. čistého, - zajištění ubytování v místě pracoviště v případě uchazeče mimo region nebo možnost příspěvku na dopravu, - možnost vyplácení záloh na mzdu po odpracovaných 5 dnech, - dlouhodobou spolupráci, - ochota zaměstnat cizince, - hezké a čisté pracovní prostředí (hala). Pracoviště: Europe jobs s.r.o. - kájov 164, 382 21 kájov, 382 21 Kájov. Informace: Daniel Dušek, +420 604 704 917. Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 20 000 Kč Kuchaři (kromě šéfkuchařů), pomocní kuchaři Pomocný kuchař/ka. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Výběrové řízení proběhne dne 23.11.2018 v 11:00 h v prostorách vyhrazených zaměstnavatelem na adrese: AUVIEX , s.r.o. - Pizzerie Latrán, Latrán č.p. 37, 381 01 Český Krumlov., Pomocný kuchař/ka - vzdělání nižší střední odborné i vyšší. Pracoviště Český Krumlov. Pracovní poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, nástup od 1.1.2019, prac. doba turnusová. Mzda od 20.000,-- - 25.000,-- Kč hrubého. Požadujeme: praxi v oboru, samostatnost a spolehlivost, profesionalita, znalost českého jazyka C1. Zaměstnanecké výhody: zaměstnanecká strava, finanční odměny. Kontakt: Pitřík Jiří, tel.: 722 504 593, e-mail: pitrik@auviex.cz. Ověřeno 7.11.2018.. Pracoviště: Auviex , s.r.o. - pizzerie latrán, Latrán, č.p. 37, 381 01 Český Krumlov 1. Informace: Jiří Pitřík, +420 722 504 593.

Ve čtvrtek byla vernisáží zahájena v Muzeu Jindřichohradecka ojedinělá výstava betlémů.
30

OBRAZEM: Ojedinělá výstava betlémů je zahájena

Na Lipně začali vyrábět zásoby sněhu.
3

Na Lipně spustili sněžná děla

Senioři si osvěžili pravidla

České Budějovice – Pravidelně sedají za volant a všímají si, že situací, kdy řidiči zmatkují, přibývá. Aby se jim vyhýbali, požádali budějovičtí senioři o možnost osvěžit si pravidla, zjistit, co se v poslední době změnilo, a ujasnit si, jak správně reagovat.

Krumlovská nemocnice otevřela další nový pavilon, přijel i ministr

Český Krumlov - Pouhý rok a osm měsíců od poklepání na základní kámen otevřela českokrumlovská nemocnice zbrusu nový pavilon. Do "béčka", většího z dvojice letos otevřených nových budov, které lze právem považovat za investici století, se brzy přestěhuje gynekologie s porodnicí a také dětského oddělení, které jsou zatím v dosluhujícím pavilonu z roku 1954.

Tanečníci spojili balet s herectvím

České Budějovice – Spojení baletu s herectvím. Takový oříšek si na sebe vzal režisér a choreograf Libor Vaculík s páteční premiérou baletu Tramvaj do stanice Touha. Taneční drama vzniklo podle stejnojmenné knižní předlohy Tennessee Williamse.

Vlajka z tisíců klíčů a poslední služba šedesátileté tramvaje: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 17. až 18. listopadu 2018.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT